„Čo sa týka kontroly technickými prostriedkami, tieto by súd mohol nariadiť za predpokladu, že by uložil obvinenej tzv. trest domáceho väzenia,“ dodal Bános na margo elektronického náramku. To je však podľa jeho slov možné len v prípade, keď je trest s hornou hranicou neprevyšujúcou 10 rokov.
Šťastie v najhoršej situácii
Ako je známe, keď už Plačková niečo vytiahne zo svojho súkromia, tak to zaiste skončí na jej instagramovom profile. A keďže práve tam sa podelila so všetkými o svoju radostnú správu, že je v požehnanom stave, rozhodla sa opísať aj detaily.
„Nám sa to bábätko zadarilo v našej najhoršej životnej situácii, o ktorej všetci viete. A zadarilo sa nám hneď pár dní po tom. Ja som ani neverila, keď som si urobila ten test, že vlastne sa to stalo, pretože sme sa veľmi, veľmi dlhú dobu snažili o bábätko a nešlo to. A práve ten život nám nadelil toto šťastie, naozaj v najhoršej životnej situácii, ktorú sme doteraz zažili. A je to niečo úžasné,“ povedala Plačková trasúcim sa hlasom a so slzami v očiach.
Už v minulosti dala influencerka jasne najavo, že rodina je pre ňu na prvom mieste. Osud vie však karty niekedy poriadne zamiešať a je nateraz nejasné, čo si pripravil pre Plačkovú.
Dieťa môže výkon trestu oddialiť
Róbert Bános, advokát
- Za predpokladu, že by bola pani Plačková právoplatne odsúdená na nepodmienečný trest odňatia slobody a musela by nastúpiť do výkonu trestu odňatia slobody, mohla by požiadať o odklad výkonu trestu. Súd v takom prípade na žiadosť odsúdenej odloží výkon trestu na jeden rok po pôrode. Výkon trestu sa tak odkladá do jedného roku veku dieťaťa.
Po uplynutí tohto času žena nastupuje na výkon trestu. V prípade povolenia odkladu výkonu trestu, trestný poriadok neustanovuje podmienky, ktoré by mal odsúdený výslovne dodržiavať. Platí však, že ak odsúdený zneužíva povolený odklad alebo ak je obava, že ujde, alebo sa bude skrývať, súd odklad výkonu trestu odvolá.
Čo sa týka kontroly technickými prostriedkami, tieto by súd mohol nariadiť za predpokladu, že by uložil obvinenej tzv. trest domáceho väzenia. K tomu súd môže pristúpiť vtedy, keď ukladá trest za trestný čin s hornou hranicou neprevyšujúcou 10 rokov. Vo vzťahu k pani Plačkovej je dôležité v tomto štádiu rešpektovať jej prezumpciu neviny, keďže uloženiu trestu predchádza právoplatné uznanie viny obžalovaného.