Výsledok hlasovania bol do poslednej chvíle veľkou neznámou.
- Čo pre Slovensko znamená schválenie tejto dohody?
Zmluva platí 10 rokov, umožňuje americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač. Dohoda znamená, že by sa už osobitne nemuselo schvaľovať využitie armádneho paliva, munície pri cvičení či ubytovanie vojakov. „Zo strategického hľadiska si Slovensko upravilo svoje vzťahy na úseku obrany a bezpečnosti so svojím strategickým vojenským partnerom, ktorým sú USA. To, že USA sú strategickým partnerom pre obranu Slovenska, dlhodobo zdôrazňovali aj všetky vlády Smeru. Stačí si pozrieť všetky komunikačné výstupy pre cvičenia na území SR, kde napríklad aj Smer vždy zdôrazňoval, že v cvičeniach V4 súčasne cvičí aj náš spoločný strategický partner, ozbrojené sily USA,“ hovorí generál vo výslužbe Pavel Macko.
Dohoda má uľahčiť využívanie priestorov slovenských ozbrojených síl pre Američanov, ktorí by ich mohli využívať bezplatne s tým, že niektoré časti „sa osobitne vyhradia na výhradný prístup a používanie ozbrojenými silami USA“. Uzavretie dohody im tiež umožní prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál v dohodnutých zariadeniach a priestoroch, Slovensko má dostávať informácie o dodávkach aj dodávateľoch vopred. "Samotná Dohoda o obrannej spolupráci je len rámcová dohoda, vychádza zo základnej multilaterálnej dohody NATO SOFA a podrobnejšie rozpracováva podmienky a pravidlá vojenskej spolupráce a status ozbrojených síl USA v prípade, že budú v budúcnosti u nás cvičiť, alebo realizovať iné formy spolupráce popísané v článku 1. dohody. Ide o všeobecnú spoluprácu na úseku obrany, rozvoj obranných spôsobilostí, obranné plánovanie a výcvik, pravidelné konzultácie o hrozbách a výzvach pre medzinárodnú bezpečnosť a výmenu informácií a skúseností v otázkach strategickej obrany. Ide teda o strategický politický signál, že SR považuje USA ako kľúčového člena NATO za svojho strategického partnera a súčasne z odborného hľadiska nastavuje základné pravidlá spolupráce. Má význam aj v tom, že Slovensko bolo jedinou krajinou na východnom krídle NATO, ktoré nemalo takúto dohodu uzavretú. Jej prijatím Slovensko signalizuje, že je spoľahlivým spojencom, ktorý má jasno, kam chce patriť a v obrane NATO netvorí dieru," dodáva Macko.
- Čo sa bude diať teraz?
Prezidentka už oznámila, že zmluvu ratifikovala. V blízkom čase začnú rokovať o vykonávacích dohodách k tejto rámcovej zmluve. „Viac ako 100 miliónov amerických dolárov pôjde do našej slovenskej obrannej infraštruktúry v rámci prvého balíka. Americký Kongres s vysokou pravdepodobnosťou schváli ďalší balík na ďalšie obdobie, ktoré je v súlade so zmluvou, ktorú sme podpísali a budeme získavať ďalšie stovky miliónov dolárov na našu infraštruktúru. My si budeme stavať, čo potrebujeme, za americké peniaze, ušetríme peniaze a tie peniaze môžu ísť do zdravotníctva, školstva, na sociálne veci,“ uzavrel Naď.
- Prečo bolo potrebné uzatvárať osobitnú zmluvu nad rámec dohôd NATO, ktorého sme súčasťou?
Zmluvu uzatvorili všetky štáty vo východnom bloku NATO vrátane Poľska či Maďarska. Rovnakú alebo podobnú dohodu má 23 z 30 členských krajín NATO.