Namiesto vystúpení zákonodarcov či ministrov tak bolo celý deň počuť vo vybičovanej atmosfére len píšťalky, sirénu a došlo aj k fyzickým potýčkam. Ako sa dá do budúcnosti zabrániť takýmto situáciám?
Po tom, čo v utorok rečnícky pult dlhé hodiny „strážili“ poslanci extrémistickej ĽSNS Peter Krupa a Andrej Medvecký, získava medzi koaličnými stranami opäť na popularite nápad, ktorý sa v slovenskom parlamente už opakovane riešil aj v minulosti. Problém totiž je, že sa im podarilo obliať vodou poslanca SaS Miroslava Žiaka aj ukrajinskú zástavu a ich stranícky kolega Marek Kotleba Žiakovi na dôvažok strhol rúško.
Tento nápad sa páči aj predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi. „Budeme pripravovať rozšírenie rokovacieho poriadku, kde zavedieme v parlamente stráž, aby sme v budúcnosti mohli nespratníkov fyzicky vykázať, odstrániť z pléna, aby sa nám takéto cirkusy nevnášali,“ povedal. Viaceré koaličné strany zvažujú, že by návrh predložili už na marcovej, prípadne aprílovej schôdzi.
Podľa šéfa Ústavnoprávneho výboru NR SR Milana Vetráka by sa mali riešiť podobné situácie nielen v pléne, ale aj v parlamentných výboroch. „Ak tam napríklad niekto príde bez rúška a odmieta si ho nasadiť, predsedajúci nemôže takéhoto poslanca z výboru ani vykázať,“ sťažuje sa poslanec OĽANO.
Navyše, ako bolo vidno aj počas utorňajšej schôdze, samotné vykázanie väčšinou nič nerieši, keďže ho nemá kto fyzicky vymáhať. „My dnes nevieme poslanca fyzicky vykázať. Vieme ho len upozorniť a povedať mu - ste vykázaný, ale pokiaľ neodíde, nemôžete ho chytiť poza ruky a s podpredsedami ho vytlačiť zo sály,“ vysvetľoval už v minulosti Kollár.