"Rusko má na výber. Dôrazne ho vyzývame, aby sa angažovalo, deeskalovalo a zvolilo si cestu diplomacie," vyhlásila Trussová.
Ruský veľvyslanec v Británii Andrej Kelin predtým vystríhal Trussovú a ministra obrany Bena Wallacea, ktorý s ňou tiež cestoval, aby v rámci návštevy nepokračovali v "sankčnej rétorike".
"Ak sa chystajú do Ruska na to, aby nám ešte raz pohrozili sankciami, tak to nemá zmysel... V takom prípade bude náš dialóg a rozhovor v Moskve pravdepodobne veľmi krátky," upozornil Kelin.
Niektorí európski lídri začali v posledných dňoch vyjadrovať nádej, že hrozba otvorenej vojny postupne pominula vďaka intenzívnemu diplomatickému úsiliu, komentuje AFP.
Návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Rusku priniesla "určité zmiernenie napätia", vyhlásil v utorok šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell. Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu povedal, že súčasné intenzívne diplomatické úsilie Západu viedlo k "pokroku".
Západné krajiny posilnili vojenskú podporu Ukrajiny v súvislosti s obavami z možnej ruskej invázie. Rusko rozhodne popiera, že by sa chystalo zaútočiť na Ukrajinu. Žiada však bezpečnostné záruky od USA a Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré zahŕňajú aj požiadavku, aby sa Ukrajina nestala súčasťou NATO.