Predseda parlamentu Akíla Sálih, jeden z hlavných rivalov Dubajbovej vlády, vyhlásil, že Bajbas svoju kandidatúru stiahol, takže "v hre" zostal len Bašagha. Jeho protikandidát, citovaný líbyjskými médiami, však poprel, že by kandidatúru stiahol.
Bašagha a Dubajba, obaja pôvodom zo západu krajiny, majú podporu ozbrojených skupín v oblasti Tripolisu. Zároveň medzi nimi panuje ostrá rivalita - boli aj kandidátmi prezidentských volieb, ktoré boli pôvodne naplánované na december, no neskôr boli odložené na neurčito.
Líbya sa od pádu režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011 zmieta v hlbokej politickej kríze. Po rokoch ozbrojených konfliktov a sporov medzi východom a západom krajiny vznikla v Líbyi pod záštitou OSN vláda vedená Dubajbom. Jej hlavnou úlohou bolo pripraviť a uskutočniť prezidentské a parlamentné voľby, ktoré boli pôvodne naplánované na 24. decembra roku 2021, ale napokon sa vôbec nekonali.
Tieto voľby, ktoré mali byť vyvrcholením nekonečného prechodu po páde Kaddáfího, boli odložené pre nezhody medzi mocenským centrom na východe, ktoré stelesňuje parlament v Tobruku a maršal Chalífa Haftar, a západom krajiny, ktorý je baštou Dubajbovej vlády a vysokej štátnej rady - orgánu pôsobiaceho ako senát.
Parlament so sídlom v Tobruku sa domnieva, že odložením volieb zanikol mandát súčasnej exekutívy. Vláda zase ubezpečuje, že jej mandát trvá až do vymenovania novej vlády, ktorá vzíde z volieb.