Zákon je „ušitý“ na mieru práve Slovenským elektrárňam, ktoré tvrdia, že takéto opatrenie je pre ne likvidačné a hrozí im krach. Čo si o rozhodnutí vlády myslia odborníci a čo by znamenal pre Slovensko prípadný krach spoločnosti?
Slovenská vláda tak dlho hľadala zdroje, z ktorých by mohla kompenzovať zvyšujúce sa ceny energií pre nemocnice či školy, až ich našla v Slovenských elektrárňach (SE). Hoci oznámenie o vyššom zdanení predaja elektriny formálne s kompenzáciami nesúvisí, vláda chce vytiahnuť peniaze potrebné pre kompenzácie práve z pokladničky SE.
„Bohatým zoberieme a chudobným cez štátny rozpočet dáme,“ vyhlásil minister financií Igor Matovič. Spolu s ministrami Richardom Sulíkom, Veronikou Remišovou a Milanom Krajniakom ohlásili naraz kompenzácie aj zdanenie elektrární. „Dohodli sme sa na kompenzáciách pre zraniteľných odberateľov, ako sú školy, stredné školy, kultúrne inštitúcie a domovy dôchodcov,“ informovala šéfka Za ľudí Remišová.
Spolu by malo ísť o niečo vyše 50 miliónov eur. To je práve suma, ktorú štát plánuje získať navyše od elektrární, hoci priamu spojitosť medzi týmito dvoma opatreniami Matovič odmieta. „Nie je tam priame naviazanie. Dane nemôžu byť priamo účelovo viazané s následnými výdavkami,“ vyhlásil minister financií.
Návrh zákona však vyvolal šok v samotných Slovenských elektrárňach. „Prijatie tohto zákona bez akejkoľvek analýzy vplyvov na ekonomickú situáciu Slovenských elektrární vyústi do bankrotu spoločnosti a zastavenia procesu spustenia tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce,“ varuje firma.
Elektrárne: Dôjde k zdraženiu elektriny
Slovenské elektrárne sa o tomto opatrení mali dozvedieť až z tlačovej konferencie vlády. „Nebolo to s nami vôbec konzultované,“ potvrdil generálny riaditeľ SE Branislav Strýček. „Je to zdaňovanie fiktívnych ziskov, ktoré neexistujú, od spoločnosti, ktorá sa nachádza na vrchole svojho zadlženia,“ protestuje proti chystanému opatreniu. SE zaskočila aj 50-percentná sadzba. „To sme ešte nevideli nikde v Európe,“ vyhlásil Strýček.