Podľa elektrární si však ani touto novou daňou štát veľmi nepomôže, lebo cena elektriny pôjde po tomto kroku opäť hore. Ak štát zdaní elektrárne navyše, už v marci im môžu dôjsť peniaze na výplaty pre 3 700 ľudí, ktorých zamestnávajú. Dlhujú totiž 3,8 miliardy eur a neplnia podmienky na splácanie záväzkov voči bankám.
„Týmto rozhodnutím bude spôsobená obrovská škoda štátu ako minoritného akcionára a taktiež sa nevyrieši situácia s cenou energií, keďže SE nebudú schopné túto teoreticky vypočítanú nadmernú daň zaplatiť. V dôsledku tohto rozhodnutia nastane nárast ceny elektriny, keďže dôjde k zastaveniu spúšťania 3. bloku a dostavby 4. bloku Mochoviec,“ dodávajú SE.
Štát má hľadať zdroje iným spôsobom, toto je nešťastné
Karel Hirman, energetický analytik
Ako sa pozeráte na 50-percentné zdanenie nadmerných ziskov za predaj elektriny vyrobenej v jadrových elektrárňach?
Prekvapilo ma to. Doteraz som neregistroval, že by Slovenské elektrárne mali nejaké nadmerné zisky. Skôr sa boria s problémami, sú na hrane kvôli stále nespustenému tretiemu a štvrtému bloku v Mochovciach. Z výsledkov, ktoré sú priebežne zverejňované, si nepamätám, že by spomedzi energetických spoločností práve Slovenské elektrárne patrili k nejakým lídrom v dosahovaní ziskovosti.
Naozaj hrozí, že by Slovenské elektrárne mohli za týchto podmienok skrachovať?
K tomu sa neviem vyjadriť. To by mal vedieť posúdiť štát, ktorý je tam cez ministerstvo hospodárstva spoluakcionárom. Boli o tom však diskusie už po nástupe tejto vlády, v ktorých sa hovorilo o tom, že Slovenským elektrárňam hrozí problém kvôli splatnosti úverov a kvôli tomu, že stále ešte nie je spustený ani ten tretí blok. Takže keď taká situácia hrozila pred rokom, rokom a pol, a odvtedy sa nič zásadné nezmenilo - zatiaľ ten tretí blok stále nefunguje -, tak neviem, odkiaľ by sa tie nadmerné zisky mali vytvoriť.
Ak by sa tento scenár naozaj naplnil, čo by nasledovalo, aké by to malo dôsledky na trh s elektrinou či na samotné dodávky elektriny odberateľom?
To je taká hypotetická otázka, že naozaj neviem. Ale je to veľmi zlý scenár. A nerozumiem, prečo by k nemu malo dôjsť teraz, keď je to spustenie tretieho bloku už skutočne na spadnutie. Štát je v Slovenských elektrárňach celé tie dlhé roky akcionárom, a to, že si za Ficovej vlády neposilnil pozíciu, keď mohol, bola podľa mňa strategická chyba.
To, že úverujúce banky sú stále vo vzťahu k Slovenským elektrárňam trpezlivé, je, myslím, predovšetkým kvôli tomu, že je tam prítomný štát. On nesie tú garanciu.
A ak štát začne spochybňovať kredibilitu Slovenských elektrární, tak to považujem za nevhodné a nešťastné. Navyše, sú tu iné energetické spoločnosti, v ktorých má štát podiel a ktoré skutočne vykazujú vysokú ziskovosť a neboria sa s takými problémami, s akými sa boria Slovenské elektrárne.