Hon na diviaky?
Podľa hovorkyne magistrátu Dagmar Schmuckovej má Bratislava na regulovanie divej zveri na svojom území limitovaný vplyv, mestské lesy tvoria menšinu. Diviaky lovia príslušné poľovné združenia podľa územia, kde pôsobia. „Jedným z viacerých subjektov sú aj Mestské lesy v Bratislave, ktoré za minulú sezónu - rok 2020, ulovili 119 diviakov, okrem iných revírov aj v lese na Sitine a na Starých gruntoch. Za túto sezónu - rok 2021, ešte nie sú známe počty ulovenej diviačej zveri,“ informovala hovorkyňa.
Zlá situácia je najmä v Karlovej Vsi, ktorá požiadala štát o urgentné riešenie výskytu diviakov na svojom území. Tému otvorila starostka Dana Čahojová na štvrtkovom rokovaní mestskej rady. O zlej situácii svedčí napríklad výskyt diviakov na električkovej trati na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu. Dôvodom, prečo sa objavujú v Karlovej Vsi a vo zvyšku mesta, je podľa mestskej časti ich premnoženie a zároveň aj zvýšený pohyb ľudí v prímestských lesoch, čím sa potvrdzujú slová Kaššáka.
A čo na problém hovorí Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky? „V súčinnosti so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR sme vydali mimoriadne povolenie na lov diviačej zveri v súvislosti s ich premnožením a najmä s cieľom zamedziť šírenie afrického moru ošípaných,“ informovalo.
Rovnaký problém riešia aj na Záhorí
S divou zverou však nemajú problémy len v hlavnom meste, ale intenzívne ich musia riešiť aj na Záhorí. V Lozorne vec riešia podľa starostu Ľuboša Tvrdoňa s príslušným poľovným združením. Hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová zasa povedala, že obyvatelia hlásia zvýšený výskyt divej zveri pri diaľnici. „To je v kompetencii NDS ako správcu komunikácie a priľahlého oplotenia,“ dodala.