Čo Putinovi vychádza
1. Prinútil Západ rokovať. Už len to, že sa s ním lídri EÚ a USA musia rozprávať na najvyššej úrovni, je úspech. Rusko ukazuje, že je stále veľmoc, s ktorou treba počítať.
2. Rozdeľuj a panuj! Toto staroveké umenie Putin dokonale ovláda. Na začiatku bol ochotný rokovať len s USA, Európu a Ukrajinu okato ignoroval. Zároveň ruská propaganda podporovala vo východnej Európe reči o novom Mníchove či Jalte, kde sa rozhodovalo o nás bez nás. Potom si zas z Európy vybral na rokovanie najmä Francúzsko a Nemecko. To prvé chce viesť vlastnú zahraničnú politiku a to druhé má na zreteli najmä svoje ekonomické záujmy.
3. Udržiavať napätie. V neistote sú aj investori, kvôli čomu má ukrajinská ekonomika čoraz väčšie ťažkosti. Propaganda funguje naplno aj na Slovensku, kde sa napríklad šíria dezinformácie o veľkých presunoch vojsk a pod.
Čo Putinovi nevychádza
1. Oslabenie NATO. Práve naopak, Severoatlantická aliancia posilňuje svoje východné krídlo – a to Američania predtým svojich vojakov z Európy sťahovali a chceli sa viac sústrediť na Čínu. Aktívna je najmä Británia, ktorá sa po odchode z EÚ snaží sebavedome prezentovať na medzinárodnom poli.
2. Podpora rozširovaniu NATO. Členom už nechcú byť len Ukrajinci, ale uvažujú o ňom už aj tradične neutrálne krajiny ako Švédsko a Fínsko. Kým ešte pred pár rokmi bola v oboch štátoch podpora členstvu v aliancii mizivá, od anexie Krymu neustále stúpa.
3. Zrušenie sankcií. Západ sa zomkol a hrozí Rusku v prípade invázie na Ukrajinu ešte väčšími postihmi, ktoré by citeľne zasiahli najmä vládnucu vrstvu.
Aká je história vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom? Čo sleduje Kremeľ predložením požiadaviek, o ktorých dopredu vie, že nebudú prijaté? Aký vplyv na Slovensko by podľa analytika malo, ak by sa Rusko rozhodlo naozaj zaútočiť na Ukrajinu? Ako vplýva na situáciu na Slovensku už súčasná vyostrená situácia?
Dočítate sa v Novom Čase Nedeľa