Spolu s ďalšími vlastníkmi bytov už podali aj podnet na ÚRSO, aby zrušil alebo zmenil svoje cenové rozhodnutie. O pomoc prosia aj Protimonopolný úrad. Jedným z obyvateľov Lamača, ktorému robí vysoká cena za teplo vrásky na čele, je pán Daniel (72). Podľa neho sa ceny neprimerane zvyšujú od roku 2013.
„Máme suverénne najdrahšie teplo v Bratislave. Jedna mesačná penzia mojej ženy za rok pôjde iba za predražené teplo, a to ju nemá úplne najmenšiu. Firma BES s.r.o. funguje v podmienkach monopolu. Určite to nie je v poriadku, že im ÚRSO schválil takéto zvýšenie. Treba s tým niečo robiť,“ sťažuje sa dôchodca z Lamača.
Zvyšovanie cien tepla nemáme pod kontrolou
Andrej Vereský, konateľ BES s.r.o.
Nikto neočakával energetickú krízu v Európe a dramatický nárast cien zemného plynu, ktorý ovplyvňuje cenu dodávaného tepla. Začiatkom roku 2021 bola cena plynu v historických minimách a vyšplhala sa v priebehu toho istého roku do historického maxima. Vývoj komoditnej burzy plynu v Európe nemá pod kontrolou žiaden subjekt ani osoba na Slovensku.
Naša teplárenská spoločnosť, ako aj každá iná na Slovensku, podlieha regulácii, na rozdiel od individuálnych kotolní v bytových domoch, ktoré sa odpojili od centrálnej dodávky tepla a na plynovú krízu doplatili, bohužiaľ, ešte viac. Napriek tomu, že sa nám podarilo mierne znížiť fixnú zložku ceny tepla pre rok 2022, nárast variabilnej zložky, vďaka energetickej kríze, cenu za dodávku tepla, bohužiaľ, navýšil.