Stalo sa tak v rovnaký deň, ako UNHCR oznámil ich zadržanie spolu s ďalšími miestnymi pracovníkmi. Informovala o tom v noci na sobotu agentúra Reuters. "S úľavou potvrdzujeme, že dvaja novinári pridelení k UNHCR a afganskí občania, ktorí s nimi pracujú, boli v Kábule prepustení," uviedla UNHCR vo vyhlásení.
Islamistické hnutie Taliban vládnuce v Afganistane oznámilo, že prepustilo cudzincov bez toho, aby spresnilo ich počet a odkiaľ pochádzajú. Hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid uviedol, že tieto osoby spolupracujúce s medzinárodnou organizáciou boli zadržané, pretože nemali "potrebné povolenia a doklady".
Agentúry, ktoré spadajú pod OSN, zamestnávajú novinárov, ktorí informujú o ich práci po celom svete, píše Reuters. Odkedy hnutie Taliban prevzalo vlani v auguste v Afganistane moc, stúpajú obavy, že podnikne kroky proti disidentom. OSN v posledných týždňoch vyjadrila opakovane znepokojenie v súvislosti s nezvestnými aktivistami bojujúcimi za práva žien.
Zahraničné krajiny odmietajú uznať vládu Talibanu, avšak napriek tomu sa snažia v krajine angažovať, aby zmiernili humanitárnu krízu, ktorá má pôvod v ekonomike zasiahnutej sankciami i v zastavení financovania.
Delegácia Talibanu tento týždeň napríklad navštívila Ženevu, kde rokovala so švajčiarskymi predstaviteľmi aj s humanitárnymi agentúrami. Táto delegácia požiadala tiež o rokovania s medzinárodným spoločenstvom – ktoré vládu Talibanu oficiálne neuznáva – o poskytovaní nevyhnutnej humanitárnej pomoci pre Afganistan.