"Ak sa v súčasnosti nachádzate na Ukrajine, uistite sa, či je vaša prítomnosť naozaj nevyhnutná. Ak nie je, tak v krokom čase odíďte," uviedlo nemecké ministerstvo zahraničných vecí.
Austrálsky premiér Scott Morrison vyzval k rovnakému kroku aj občanov Austrálie. "Situácia (na Ukrajine) bude veľmi nestabilná, ak dôjde ku konfliktu. Dúfame a modlíme sa, aby sa to nestalo. Už nejaký čas je však jasné, že Austrálčania, ktorí sú na Ukrajine, by sa mali snažiť dostať z krajiny," uviedol Morrison.
Novozélandská ministerka zahraničných vecí Nanaia Mahutová upozornila občanov Nového Zélandu na to, že ich krajina nemá na Ukrajine diplomatické zastúpenie, a preto bude jeho schopnosť poskytnúť svojim občanom konzulárne služby "veľmi limitovaná". Občania by preto mali opustiť krajinu, kým sú k dispozícii komerčné lety.
"Bezpečnostná situácia na Ukrajine sa môže v krátkom čase zmeniť a Novozélanďania by sa za týchto okolností nemali spoliehať na pomoc pri evakuácii," uviedla Mahutová. Zároveň opäť vyzvala Rusko, aby okamžite prijalo kroky smerujúce k uvoľneniu napätia. Medzičasom Izrael varoval svojich občanov pred cestou na Ukrajinu.
Na okamžitý odchod z Ukrajiny už skôr vyzvali svojich občanov aj Spojené štáty, Británia, Lotyšsko a Estónsko. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v piatok vyhlásil, že ruská invázia na Ukrajinu môže prísť kedykoľvek, možno ešte pred koncom tohtoročných zimných olympijských hier v Pekingu, ktoré trvajú do 20. februára.
Rusko popiera, že plánuje Ukrajinu napadnúť. V blízkosti jej hraníc však nahromadilo vyše 100-tisíc svojich vojakov a žiada od Severoatlantickej aliancie a USA bezpečnostné záruky, píše DPA