Dochádza k nebezpečným stretom zveri s ľuďmi nielen v lesoch, ale aj v mestách. Zver je vyrušovaná a čoraz častejšie sa vyskytuje v jej neprirodzenom prostredí. Tvrdí to Slovenská poľovnícka komora (SPK). TASR o tom informoval jej hovorca Alojz Kaššák v súvislosti s diviakmi, ktoré sa v posledných dňoch objavili v uliciach Bratislavy.
Podobný problém ako v hlavnom meste podľa Kaššáka pretrváva aj napríklad v Žiline či Považskej Bystrici, a teda v mestách priamo obklopených lesmi, ktoré sú prirodzeným miestom výskytu diviačej zveri. "Avšak v súčasnosti práve v blízkosti zastavaných území obcí alebo priamo v nich zver nachádza pokoj pred tlakom návštevníkov lesa či šeliem. Toto však nie je nič nezvyčajné ani v Európe, stačí sa pozrieť do Nemecka a Poľska. Metropoly so súvislými lesmi vo svojej blízkosti mávajú tieto problémy s diviačou zverou veľmi často," povedal.
SPK uviedla, že lesy sú intenzívne využívané verejnosťou najmä na šport, rekreáciu či zber lesných plodov, a to v nijako neohraničenej časovej dobe. Výnimkou nie sú ani tie v blízkosti Bratislavy, kde ľudia trávia čas do neskorých nočných hodín. "Zver je vyrušovaná, intenzívnejšie migruje, a to aj v rozpore s jej prirodzenými inštinktmi – do zastavaných území. Dôležité je tiež poukázať na skutočnosť, že možnosť výkonu bezpečného lovu a redukcie počtu premnožených diviakov a tiež inej raticovej zveri pre udržovanie normovaných stavov zveri v tak intenzívne ľuďmi využívaných lesoch je len minimálna," poznamenal Kaššák.
Komora poukázala na to, že za desať mesiacov ulovili viac ako 62-tisíc diviakov, čím budú do konca sezóny atakovať doposiaľ najvyšší lov z roku 2019, keď sa mohol diviak loviť na celom území. "Toto však aktuálne pre africký mor neplatí a na menšej ploche sme ulovili oveľa viac diviakov ako po iné roky. Ak teda ľudia nezačnú akceptovať poľovníctvo, do ktorého sú svojím správaním priamo zainteresovaní, problém s lovom zveri v blízkosti miest bude neriešiteľným," dodal hovorca. Aj preto iniciuje komora stretnutie so Združením miest a obcí Slovenska a Štátnou veterinárnou a potravinovou správou.