Nie je jediný a trest, ktorý za svoje činy dostal, je doslova na smiech. Po celom svete sú stále milióny mužov a žien, ktorí sú osamelí a hľadajú skutočnú lásku. Namiesto toho končia so zlomenými srdcami, s obrovskými dlhmi a neraz aj s celoživotnou traumou. Ako sa páchajú podvody na sociálnych sieťach a je vôbec randenie vo virtuálnom svete bezpečné?
Najnovší dokument stanice Netflix pod názvom Podvodník z Tinderu rozpráva príbeh troch žien, ktoré sa cez zoznamovaciu aplikáciu zamilovali do mladého muža vystupujúceho pod menom Simon Leviev (31). Nešlo o jeho pravé meno, svojim obetiam však tvrdil, že je synom diamantového miliardára Leva Levieva (65).
Ako v rozprávke
Spočiatku vyzeralo všetko dokonalo. Pozvanie na kávu v luxusnom hoteli, let súkromným tryskáčom či pobyty po celej Európe. To všetko za asistencie bodygarda, súkromných vodičov v limuzínach, obchodných partnerov, litrov šampanského a kopcov kaviáru.
Čoskoro sa však vynorili údajní nepriatelia mladého miliardára. Aby sa zbavil prenasledovateľov, musel si zablokovať platobné karty a utekať do bezpečia. Svoje priateľky vždy požiadal, aby mu poskytli prístup k svojim účtom, platobným kartám alebo aby mu poslali hotovosť na nevyhnutné náklady.
Jeho problémy sa neustále kopili a hoci sľuboval, že im požičané peniaze obratom odošle na účet, už od neho nevideli ani cent. Naopak, keď o ňom Cecilia (33), Pernilla (35) či Aileen vystupujúce v dokumente začali pochybovať, zasypal ich vyhrážkami.
V tej dobe mu už stihli naposielať desiatky tisíc eur, ktoré si v bankách požičali. A zatiaľ čo Simon Leviev chodil po drahých večierkoch, ktoré platil z ich peňazí, pričom mu po boku stála ďalšia nová „láska“, ony postupne museli začať splácať jeho dlhy.
Raz to praskne
Ako sa diváci majú možnosť dozvedieť z dokumentu, tri obete Simona Levieva, ktorý dnes chodí opäť slobodne po svete, sa v roku 2019 spojili a pomohli polícii dopadnúť ho v Grécku. Napriek jeho zadržaniu a odsúdeniu v Izraeli sa odškodnenia nedočkali. Z peňazí, ktoré mal zaplatiť ako odškodné, nevideli nič.
Aj tak išlo o smiešnu sumu, necelých 38-tisíc eur. Naopak, ich spoločný dlh predstavuje dnes vyše 700 000 eur. Ten sa rozhodli splatiť aj pomocou verejnej zbierky, ktorú si založili po premiére filmu na jednom zo svetoznámych zbierkových portálov Gofundme, kde si dali za cieľ získať celú sumu od darcov. V priebehu prvých štyroch dní už mali na konte vyše 70 000 eur.
Vďaka odvahe ukázať svoju tvár v médiách a porozprávať o nešťastí, ktoré ich postihlo, pomôžu možno mnohým ďalším ženám, ktoré by mohli tomuto podvodníkovi naletieť. Príbeh sa však nekončí. Leviev bol kvôli pandémii prepustený z väzenia predčasne už po piatich mesiacoch a dnes je stále na slobode, hoci jeho obetí budú desiatky. Mnohé z nich sa však hanbia či boja vystúpiť verejne, dokonca podvody, ktorých sa stali obeťami, nikdy nenahlásia ani na políciu.
Nebezpečné sociálne siete
Nie je to po prvý raz, čo zoznamovacia aplikácia Tinder čelí škandálu, ktorý je spojený s bezpečnosťou užívateľov vo virtuálnom, i tom skutočnom svete. Princíp fungovania aplikácie je jednoduchý. Založili ju v roku 2012 a každý užívateľ si ju môže stiahnuť zadarmo. Stačí zadať telefónne číslo a e-mail, totožnosť sa neoveruje.
Po vyplnení profilu a pridaní niekoľkých fotografií si v aplikácii môžete pozerať potenciálnych partnerov. Ak sa vám niekto páči a vy jemu tiež, aplikácia vás spojí a umožní komunikáciu. Tá neraz vedie aj k stretnutiam v reálnom svete, dlhodobým vzťahom či manželským happyendom.
Aj keď zrejme mnoho používateľov hľadá úprimný vzťah, aplikáciu využívajú aj tisícky falošných profilov či sexuálnych predátorov. Majitelia aplikácie zarábajú na všetkých. Trik je v tom, že v neplatenej verzii je prístup k počtu prezeraných profilov obmedzený. Preto si celosvetovo vyše 60 miliónov užívateľov za službu platí.
V platenom balíčku majú väčšiu šancu nájsť niekoho zaujímavého a mnohí užívatelia priznávajú, že sú doslova od sledovania profilov závislí. Aplikácia umožňuje aj nahlasovanie falošných profilov či ľudí s nevhodným správaním, obeť či verejnosť sa však nikdy nedozvie, aké kroky boli proti takejto osobe skutočne podniknuté.
Rozsiahle vyšetrovanie v Austrálii odhalilo, že stovky žien boli na stretnutiach so známosťami z Tinderu sexuálne napadnuté a minimálne jedna zo žien v dôsledku takéhoto znásilnenia spáchala samovraždu. Hoci bol v jej prípade útočník odsúdený, mnohí iní aj napriek hláseniam žien hľadajú stále nové a nové obete beztrestne cez Tinder a iné platformy.