Svoju misiu chce premiestniť do Ľvova na západe Ukrajiny. Rozhodnutie austrálske ministerstvo zahraničia zdôvodnilo zhoršenou bezpečnostnou situáciou spôsobenou hromadením ruských vojakov pri ukrajinskej hranici. Austrálsky premiér Scott Morrison kritizoval správanie Ruska voči Ukrajine a vyzval Čínu, aby o kríze prestala mlčať. Informuje o tom agentúra Reuters.
"Našu činnosť presunieme do dočasnej kancelárie v Ľvove," uviedla austrálska diplomacia vo vyhlásení. "Naďalej odporúčame Austrálanom, aby bezodkladne komerčnými prostriedkami opustili Ukrajinu," doplnila. Ľvov sa nachádza na západe Ukrajiny, približne 70 kilometrov od hranice s Poľskom.
Rusko v posledných mesiacoch zhromaždilo pri ukrajinských hraniciach desiatky tisíc vojakov. Vyvolalo obavy Kyjeva aj Západu, že sa pripravuje na vojenskú ofenzívu proti Ukrajine. Server Politico s odvolaním sa na tri oficiálne zdroje z Washingtonu a Európy napísal, že by ruská invázia mohla začať v stredu 16. februára. Kríza sa vyostrila natoľko, že USA vydali pokyn na evakuáciu časti diplomatov z Kyjeva. Stavy na zastupiteľských úradoch na Ukrajine znižuje aj Rusko. Moskva však popiera, že by mala v úmysle Ukrajinu napadnúť.
Austrálsky premiér Morrison uviedol, že sa kríza okolo Ukrajiny dostáva do "veľmi nebezpečnej fázy". Poznamenal pritom, že Rusko Ukrajinu "ohrozuje a šikanuje", čo označil za "naprosto neprijateľné". Zároveň vyzval Čínu, aby sa za Ukrajinu postavila. Stalo sa tak potom, čo Čína kritizovala nedávne rokovanie ministrov zahraničia USA, Austrálie, Japonska a Indie v Melbourne.
"Čínska vláda rada kritizuje Austráliu... napriek tomu desivo mlčí o ruských jednotkách zhromažďujúcich sa na ukrajinskej hranici," povedal Morrison na tlačovej konferencii. "Koalícia autokracií, ktoré sme svedkami a ktorá sa snaží šikanovať iné krajiny, nie je niečo, na čo Austrália zaujíma miernu pozíciu," dodal.
Čína je pre Austráliu významným obchodným partnerom. Vzájomné vzťahy sa ale značne ochladili v roku 2018, keď Austrália vylúčila čínsku firmu Huawei z budovania sietí piatej generácie (5G). Canberra tiež sprísnila zákony o zahraničnom politickom zasahovaní a usilovala sa o nezávislé prešetrenie pôvodu vírusu spôsobujúceho ochorenie covid-19. Peking reagoval zvýšením ciel na dovoz z Austrálie, okrem iného na víno a jačmeň.