V tlačovej správe o tom informovala Daniela Mužíková, koordinátorka pre kampane a médiá Amnesty International Slovensko (AIS).
Podľa AIS sa farmaceutické spoločnosti namiesto pomoci odmietli podeliť o svoje poznatky a technológie, účtovali si vysoké ceny za vakcíny a uprednostňovali dodávky vakcín pre bohaté krajiny. „Viac ako 1,2 miliardy ľudí žijúcich v krajinách s nízkym príjmom mohlo byť koncom roka 2021 zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. Dôvodom, prečo sa tak nestalo, je skutočnosť, že bohatšie krajiny a výrobcovia vakcín ignorovali svoje ľudskoprávne záväzky a zodpovednosť, ktorú majú voči verejnému zdraviu,“ tvrdí Rajat Khosla, hlavný riaditeľ Amnesty International pre výskum, advokáciu a politiku.
Riaditeľ AIS Rado Sloboda dodáva, že farmaceutické spoločnosti, ktoré vakcíny vyvinuli v rekordne krátkom čase, sa ľuďom, ktorí ich pomoc najviac potrebovali, otočili chrbtom. „Napriek opakovaným výzvam a odporúčaniam pokračovali v podnikaní, ako keby nešlo o výnimočnú situáciu. Opäť sa ukázalo, že zisky sú pre ne dôležitejšie než ľudské životy. Ak chceme, aby bol rok 2022 posledným rokom tejto pandémie, musíme podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dosiahnuť celosvetovú zaočkovanosť vo výške 70 percent najneskôr do júla tohto roka,“ vysvetlil Sloboda.
Amnesty International preto vyzýva investorov farmaceutických firiem, aby zmenili prístup a využili svoj vplyv na odstránenie prekážok v spravodlivom prístupe k vakcínam pre všetkých. Podľa AIS by tieto firmy mali prevziať svoju mieru zodpovednosti za verejné zdravie a podniknúť kroky, ktoré by pomohli ukončiť prebiehajúcu zdravotnú a ľudskoprávnu krízu.