Ochranu karosérie tvorí niekoľko vrstiev. Najprv sa nanáša základná farba, na ňu ide farba vozidla a potom lak. Práve lak tvorí najhrubšiu zo všetkých vrstiev. Jeho úlohou je chrániť farbu pred účinkami ultrafialového žiarenia. Keď je čistý a lesklý, odráža slnečné lúče a zabraňuje tak vyblednutiu farby.
Túto funkciu prestáva plniť, keď je auto špinavé. Ak je lak poškodený, na poškriabaných miestach sa viac usadzuje špina, okolo nej sa drží vlhkosť a hrozí korózia. Práve v zime je karoséria častejšie pokrytá špinou a je aj väčšie riziko jej poškodenia, napríklad odletujúcimi kamienkami z posypu ciest. Preto treba o lak dbať vo zvýšenej miere práve teraz.
1. Umývanie
Nech už si auto umývate kdekoľvek (v klasickej autoumyvárni s kefami, v bezdotykovej autoumyvárni alebo sami so špongiou), nikdy nezabudnite na dôkladné predumytie. Jeho cieľom je zbaviť lak nečistôt. Ak na ňom nejaké zostanú, napríklad drobné kamienky, budú sa pri ďalšom umývaní roztierať po povrchu a poškodzovať ho.
Ak si umývate auto sami, používajte na to určenú autokozmetiku a špongie, nie nejaké lacné náhrady. Ideálne sú pri tom dve vedrá – jedno s vodou so šampónom, druhé s vodou na opláchnutie špongie, aby ste si tú prvú vodu nezašpinili. Dôležité, najmä v lete, je neumývať auto na priamom slnku. Rozhorúčený lak sa môže poškodiť a ak auto hneď neosušíte, ostanú vám na ňom šmuhy po kvapkách vody. Ak už nemáte možnosť umývať auto v tieni, urobte tak skoro ráno, kým nie je tak horúco.