Oproti januáru 2021 zdraželo takmer všetko a ani prognózy na nasledujúce mesiace neveštia nič dobré. Ako sa inflácia vyvíja a za čo si priplácame najviac?
Z tohto čísla sa každému zatočí hlava! Medziročná inflácia v januári dosiahla 8,4 %. To je najviac od júla 2004. Čo je za tým? Výpočet výrobkov a služieb, ktoré za rok zdraželi, by bol taký obsiahly, že je vlastne zbytočný. Zdraželo takmer všetko. „Január pohol cenami naprieč celým spotrebným košom a zvyšovanie sa prejavilo pri mnohých službách a tovaroch,“ konštatuje Štatistický úrad.
Významne infláciu „potiahol“ vývoj cien bývania a energií, medziročne vzrástli o 12,6 %. Len plyn zdražel o takmer 20 %, teplo a elektrina o 12 %. „Pod vysoký rast sa podpísali úpravy cien energií v rámci regulovaných sieťových odvetví, ako aj skutočnosť, že pred rokom tieto ceny klesali,“ pokračuje štatistický úrad. Stavebné materiály, ktoré sa rôznymi cestami premietajú do výdavkov na bývanie, významne rástli od polovice minulého roka a pokračovali v tom aj na začiatku nového roka.
Finančne náročný rok
Potraviny a nealkoholické nápoje medziročne zdraželi o 8,1 %, čo je najviac od septembra 2008. Najviac vzrástli ceny olejov a tukov (25 %), zeleniny (15 %), mlieka, syrov a vajec (9,4 %) a chleba a obilnín (9,1 %). „Potraviny a nealkoholické nápoje sú druhou najvýznamnejšou položkou vo výdavkoch slovenských domácností,“ pripomína analytička WOOD & Company Eva Sadovská.
Zdražovanie ovplyvňuje aj politickú situáciu na Slovensku. Opozícia vyzýva vládu, aby prijala celoplošné opatrenia, napríklad znížila daň z pridanej hodnoty (DPH). Ekonomickí analytici sa prihovárajú za adresnejšiu pomoc - určenú najviac ohrozeným domácnostiam. Tento rok bude z finančného hľadiska náročný.
„Po skokovom zrýchlení inflácie v úvode roka už ďalšie zásadnejšie zrýchlenie inflácie neočakávame. Inflácia by sa však najbližšie mesiace mala stabilizovať na rekordných úrovniach nad ôsmimi percentami a udržať sa na nich až do jari,“ dodáva analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.