Ruska to uviedla pred arbitrážou CAS, ktorá jej nakoniec umožnila štartovať v súťaži žien na olympiáde v Pekingu, ktorá sa dnes začne krátkym programom.
Valijevová mala pozitívny test v decembri na národnom šampionáte v Petrohrade. Výsledky ale boli zverejnené až po tom, čo pomohla Rusku k zlatu v olympijskej súťaži družstiev.
„Tieto dni pre mňa boli emocionálne veľmi náročné. Som rada, ale emocionálne unavená. Počujem veľa povzbudzujúcich prianí, v Moskve mám aj nejaké bilboardy. Táto podpora ma veľmi teší a je pre mňa v týchto náročných časoch dôležitá," povedala Valijevová pre TASS.
Vďaka rozhodnutiu ruskej antidopingovej agentúry sa Valijevová vyhla vylúčeniu, proti čomu sa postavil Medzinárodný olympijský výbor (MOV), Svetová antidopingová agentúra (WADA) aj korčuliarska únia, ale CAS ich odvolanie zamietol.
Vypočutie na arbitráži v pondelok trvalo šesť hodín. "Jej právnici priniesli niekoľko dôkazov, ktoré vinu spochybňujú. Zakázaná látka sa jej mala dostať do tela po tom, čo si omylom vzala dedkove lieky na srdce," uviedol predseda disciplinárnej komisie MOV Denis Oswald.
MOV tiež informoval o tom, že vzorka B Valijevovej zatiaľ nebola vyhodnotená. Už v pondelok oznámil, že pokiaľ sa Ruska v súťaži žien umiestni na stupňoch víťazov, budú cenné kovy odovzdané až po vyriešení prípadu. Odložený bol aj ceremoniál súťaže družstiev.
To, že Ruska bude môcť súťažiť ďalej, vzbudilo rozporuplné reakcie. "Iba čas ukáže, či mala na týchto hrách pretekať, alebo či mala byť diskvalifikovaná," konštatoval napríklad šéf americkej antidopingovej agentúry Travis Tygart.
"Nič to však nemení na tom, že Rusko dopingom poškodilo šieste hry za sebou," dodal.