Regionálne a komunálne voľby sú však špecifické v tom, že voliči kandidátov podporených stranami lepšie poznajú, keďže kandidujú, aby politicky reprezentovali konkrétny región. Z tohto titulu sú šance na úspech koaličných strán vyváženejšie, ako keby sa teraz konali len parlamentné voľby. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Ján Ruman z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach s tým, že v regionálnych a komunálnych voľbách kandidujú aj nezávislí kandidáti, ktorí podľa jeho slov tiež zamiešajú karty. Za nemenej dôležitý faktor označil aj jednokolovosť voľby.
Na otázku, ktorá z koaličných strán má v týchto voľbách najväčšiu šancu uspieť, politológ odpovedal, že to závisí od kandidátov, ktorých politické subjekty „nasadia", respektíve podporia. „A či budú mať títo kandidáti vo svojom pláne riešiť najpálčivejšie problémy a výzvy daného regiónu. Pri Bratislavskom kraji to vidím skôr na úspech Progresívneho Slovenska alebo strany SaS. Iné to bude na strednom a východnom Slovensku, kde sú tie šance vyrovnané medzi Smerom, Hlasom a v rámci koalície medzi OĽaNO, Sme rodina či mimoparlamentného KDH," myslí si Ruman.
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár sa nedávno nechal počuť, že Sme rodina môže na tejto úrovni volieb spolupracovať s kýmkoľvek, aj so stranami Hlas-SD, Smer-SD či Republika. Politológ to považuje za signál do parlamentných volieb, a toho, čo by mohlo byť po nich. „Kollárova Sme rodina je typologicky pántovou stranou, čiže má koaličný potenciál a môže sa prikloniť takmer ku komukoľvek naľavo či napravo. Spojením síl sa každopádne zvýšia šance na úspech v rámci regionálnych a komunálnych volieb," mieni Ruman.
Na otázku, či vo voľbách uspeje viac opozícia ako koalícia, odpovedal, že to závisí od charizmy a skúseností kandidátov a ich programu, ktorým budú chcieť voličov osloviť a tiež od možných straníckych konštelácii, teda kto sa s kým spojí a o konkrétne ktorý región pôjde. „Myslím si, že to môže byť pol na pol, respektíve trošku viac získa opozícia," dodal Ruman.