Prístup na pojednávanie konané v režime videokonferencie umožnil súd aj jeho manželke Juliji, ktorá v pondelok požiadala o účasť na súdnom konaní. Ľudskoprávva organizácia Amnesty International označila toto súdne pojednávanie za "fingovaný proces, na ktorom sa zúčastnilo viac väzenských dozorcov než médií". Ak súd Navaľného uzná za vinného aj v tomto novom konaní, v prípade podvodu mu hrozí až desať rokov väzenia a v kauze pohŕdania súdom zasa niekoľkomesačný trest.
Podľa vyšetrovateľov sa Navaľnyj dopustil podvodu, keď nezákonne, pre vlastnú potrebu, minul 4,7 milióna dolárov (4,14 milióna eur) z darov pre – ním založenú – nadáciu Fond boja proti korupcii (FBK) a pre sieť jeho štábov v regiónoch Ruska. Ide o štruktúry, ktoré mali Navaľnému pomáhať v kampani pred prezidentskými voľbami. Vyšetrovatelia v tejto súvislosti upozornili, že Navaľnyj ako osoba s podmienečným trestom pritom podľa zákona ani nemal právo kandidovať.
Obvinenie z pohŕdania súdom je spojené s procesom, počas ktorého bol začiatkom roku 2021 Navaľnyj uznaný za vinného z ohovárania Ignata Arťomenka, veterána druhej svetovej vojny. Podľa bývalého riaditeľa FBK Ivana Ždanova sa obvinenie zakladá na 104 vetách, ktoré Navaľnyj vyslovil počas súdneho procesu. Vyšetrovatelia zastávajú názor, že Navaľnyj sa nimi dopustil urážky sudkyne i ďalších účastníkov súdneho konania: prokurátora i vnuka veterána. Odsúdenie Navaľného v procese týkajúcom sa veterána súvisí s propagandistickým spotom televízie RT, ktorý sa vysielal počas leta roku 2020 v rámci kampane pred sporným "referendom" o zmenách v ruskej ústave.
Okrem niekoľkých známych ruských osobností v ňom účinkoval aj veterán druhej svetovej vojny Arťomenko z Moskvy. Úlohou účinkujúcich bolo pred kamerou prečítať po vete z preambuly ruskej ústavy. Navaľnyj v reakcii na videospot označil všetkých účinkujúcich za "skorumpovaných lokajov", "hanbu krajiny" a "zradcov" – samotného veterána však konkrétne nespomenul. Po podnete sa kauzou začal zaoberať Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), ktorý veterána označil za poškodenú stranu.
Meduza.io pripomenula, že Navaľnyj, ktorý si teraz odpykáva trest vynesený v kauze sprenevery v spoločnosti Yves Rocher, by sa mal na slobodu dostať na jeseň 2023. Navaľnyj vlani vyslovil predpoklad, že vzhľadom na všetky trestné kauzy, ktoré sa proti nemu vedú, by sa na slobodu prinajhoršom mohol dostať až na jar roku 2051. Agentúra AFP poznamenala, že nový proces s Navaľným sa začal v čase, keď sa medzi Ruskom a Západom zintenzívňujú rozhovory o Ukrajine, pričom v Moskve má v utorok s ruským prezidentom Vladimirom Putinom rokovať nemecký kancelár Olaf Scholz.