Mavrapidiová bola jednou z troch žien z Lesbosu, ktoré na vrchole migračnej krízy v roku 2015 na ostrove súcitne prijali tisícky utečencov prichádzajúcich z Turecka. Fotografie, na ktorých pomáhajú mladej matke a kŕmia jej dieťa z fľaše na pláži na konci ich nebezpečnej cesty, im vyslúžili prezývku "babičky z Lesbosu", píše grécky server Ekathimerini.com. Mavrapidiovej sestra Maritsa zomrela v januári 2019 vo veku 90 rokov a tretia zo žien, Emilia Kamvisiová, má v súčasnosti 92 rokov.
"Efstratia Mavrapidiová bola "pripútaná k esenciálnym záležitostiam v živote... a bola tak schopná byť matkou i babičkou všetkých detí na svete," napísala v súvislosti s jej utorkovým úmrtím grécka prezidentka Katerina Sakellaropuluová, ktorá sa s dvomi ženami z Lesbosu stretla v lete 2020.
Jej smrť podľa prezidentky znamená aj koniec generácie, ktorá predstavuje pre mladšie generácie príklad "v štedrom darovaní svojej lásky a pomoci" bez toho, aby za to očakávala čokoľvek alebo akékoľvek uznanie, píše Ekathimerini. "Babičky z Lesbosu" sa preslávili v čase, keď do Grécka prišlo zhruba milión ľudí z vojnou zmietanej Sýrie a ďalších krajín v nádeji, že nájdu lepší život v Európe, pripomína AP.
Za súcit, ktorý prejavili prichádzajúcim utečencom, boli tri ženy z obce Skala Skamnias i ďalší obyvatelia Lesbosu v roku 2016 údajne nominovaní na Nobelovu cenu mieru.