Džambazki, predstaviteľ bulharskej nacionalistickej strany VMRO-BND, predtým vo svojom vystúpení počas rozpravy o právnom štáte v Poľsku a Maďarsku vyhlásil: "Nikdy vám nedovolíme, aby ste nám hovorili, čo máme hovoriť a robiť. Nech žije Bulharsko, Maďarsko, Orbán, Fidesz a Európa národných štátov!"
🇪🇺🇧🇬 A Bulgarian MEP could be sanctioned after making what appears to be the Nazi salute in the European Parliament.
Angel Dzhambazki, of the Eurosceptic ECR group, made the gesture after a debate following yesterday's ECJ conditionality mechanism ruling. pic.twitter.com/uz3I6t182T— euronews (@euronews) February 17, 2022
Okrem toho Džambazki neskôr vo svojom príspevku na Twitteri označil za "ohavnosť" stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o tom, že Únia môže spájať finančnú podporu pre členské štáty s dodržiavaním zásad právneho štátu. Súd tak v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a Poľska voči tzv. mechanizmu podmienenosti.
Videozáznam z rokovacej sály zachytáva Džambazkého, zaradeného v euroskeptickej skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR), ako sa otočil na schodoch vedúcich k východu z rokovacej sály a na niekoľko sekúnd natiahol pred seba pravú ruku.
Podpredsedníčka Európskeho parlamentu, Talianka Pina Piciernová, ktorá rozpravu viedla, vyhlásila, že europarlament za pomoci záznamov z kamier preverí, čo sa stalo v rokovacej sále, "aby sa zistilo, či tam bol alebo nebol fašistický pozdrav".
"V žiadnom prípade nepripúšťame fašistické gestá a symboly. Ak sa tak stalo, je to mimoriadne vážne a budú prijaté sankcie," upozornila. Štátny tajomník francúzskej vlády pre európske záležitosti Clément Beaune, ktorý bol na rokovaní prítomný ako predstaviteľ krajiny predsedajúcej EÚ, označil toto Džambazkého gesto za "škandalózne a poburujúce".
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová na Twitteri uviedla, že fašistický pozdrav v Európskom parlamente je pre ňu "neprijateľný – vždy a všade". "Uráža to mňa aj všetkých ostatných (ľudí) v Európe," dodala s tým, že toto gesto pochádza z najtemnejšej kapitoly dejín a "musí tam aj zostať".
V rokovacom poriadku Európskeho parlamentu sa uvádza, že poslanci sa majú "zdržať akéhokoľvek nevhodného správania" a "akýchkoľvek urážlivých poznámok". V prípade nedodržania týchto pravidiel sa sankcie môžu týkať najmä účasti na činnosti parlamentu alebo poslaneckých príplatkov.