Vo vyhlásení, podpísanom Francúzskom a jeho africkými a európskymi spojencami a zverejnenom Elyzejským palácom ešte v stredu, sa uvádza, že "viaceré prekážky" zo strany vládnucej junty spôsobili, že v Mali už neexistujú podmienky na pôsobenie takejto vojenskej misie.
Rozhodnutie o odsune sa vzťahuje na francúzske sily pôsobiace v rámci operácie Barkhane v Saheli, ako aj na európske sily Takuba, ktoré sa Paríž pokúšal vytvoriť spolu so svojimi spojencami. Macron vo štvrtok na tlačovej konferencii v Paríži poprel tvrdenia, že vojenská misia v Mali bola neúspešná. Vysvetlil však, že "nemôžeme vojensky spolupracovať s vládou, s ktorej stratégiou a skrytými cieľmi nesúhlasíme".
Upozornil, že v Mali bude "menej protiteroristických operácií", lebo malijská junta sa podľa neho rozhodla venovať sa tejto téme "oveľa menej". Uviedol, že junta si "najala žoldnierov", ktorým ide len o ich ekonomické záujmy a o zotrvanie junty pri moci.
Podľa AFP mal Macron na mysli ruskú polovojenskú organizáciu známu ako Vagnerova skupina (v zahraničí sa používa označenie Wagner Group) – v podstate súkromnú armádu spájanú s blízkym spolupracovníkom ruského prezidenta Vladimira Putina, miliardárom Jevgenijom Prigožinom.