Francúzsky prezident dodal, že "úplne" odmieta myšlienku, že Francúzsko v tejto svojej bývalej kolónii zlyhalo. Vysvetlil, že keby sa Francúzsko nebolo rozhodlo zasiahnuť, bol by mohol nastať kolaps malijského štátu či dokonca vyhlásenie kalifátu na časti jeho územia. Vyhlásil tiež, že Francúzsko a jeho partneri spôsobili od roku 2013 silám džihádistickej siete al-Káida a Islamskému štátu v Saheli veľké porážky, ktoré ovplyvnili ďalší spôsob ich fungovania.
Súčasne vyslovil očakávanie, že odchod síl Barkhane a Takuba z Mali umožní "preorientovať sa – na žiadosť našich partnerov – tam, kde sa očakáva náš príspevok". Uviedol, že európski vojaci zo síl Takuba budú "premiestnení" do Nigeru, do oblasti na hraniciach s Mali.
Upozornil tiež, že "štáty Guinejského zálivu sú čoraz viac vystavené pokusom teroristických skupín usadiť sa na ich území". Podľa Macrona džihádisti pri tom využívajú priepustnosť hraníc jednotlivých štátov. Paríž informoval, že s týmito krajinami sa "začali politické a vojenské konzultácie s cieľom stanoviť podmienky tejto spoločnej akcie do júna 2022."
Senegalský prezident Macky Sall, ktorého krajina predsedá Africkej únii, na spoločnej tlačovej konferencii s Macronom vyhlásil, že boj proti terorizmu v Saheli nemôže byť len záležitosťou afrických štátov. Toto oznámenie prišlo krátko predtým, ako Macron vo štvrtok odcestuje do Bruselu na dvojdňový summit EÚ-Afrika.
Nasadenie francúzskych vojakov v Mali bolo pre Francúzsko spojené s problémami: z 53 vojakov, ktorí zahynuli počas služby v misii Barkhane, ich 48 prišlo o život v Mali. V roku 2013 Francúzsko nasadilo svoje jednotky v Mali proti džihádistom, ale ich povstanie nebolo nikdy úplne potlačené a teraz sa objavili nové obavy, že džihádisti sa snažia preniknúť do Guinejského zálivu.
Správa o sťahovaní zahraničných jednotiek v Mali sa objavilo krátko pred Macronovým dlho očakávaným oznámením týkajúcim sa jeho kandidatúry v aprílových prezidentských voľbách. Podľa AFP koliduje aj s úsilím Macrona, ktorý sa snaží prevziať vedúcu úlohu v medzinárodnej diplomacii, keď nalieha na Rusko, aby zmiernilo napätie na východe Európy a ustúpilo v spore týkajúcom sa Ukrajiny.
Francúzska tlačová agentúra AFP konštatuje, že najmä s blížiacimi sa francúzskymi voľbami je Macronovou prioritou zabezpečiť, aby akékoľvek stiahnutie jednotiek nevyvolalo porovnanie s chaotickým odchodom USA z Afganistanu na konci roku 2021.