Priblížila, že slovenskí pestovatelia cukrovej repy a producenti cukru majú za sebou náročnú cukrovarnícku kampaň. Minuloročné aprílové mrazy poškodili viac ako 5000 hektárov (ha), čo predstavuje vyše 20 % osiatej výmery. Cukrovú repu preto museli viacerí pestovatelia najmä v okresoch Levice, Šaľa, Topoľčany a Trnava siať nanovo. Dokopy osiali nanovo 18 % pestovanej výmery.
Poľnohospodári však aj vďaka svojim skúsenostiam a kvalitným osivám podľa nej dokázali zabezpečiť výbornú úrodu repy s druhou najvyššou cukornatosťou v celej histórii meraní v hodnote 17,29 % (oproti predchádzajúcej cukrovarníckej kampani cukornatosť vzrástla o 2,84 %.). Cukrovú repu pozbierali z plochy 22.063 ha s priemernou úrodou 62,63 ton/ha.
Upozornila, že pestovateľom a aj obom cukrovarom (v Seredi a Trenčianskej Teplej) sa počas ostatnej cukrovarníckej kampane výrazne zvýšili vstupy do výroby. Pestovateľom napríklad pre drahé hnojivá, producentom cukru pre nárast cien energií.
"Oba cukrovary sú najväčšími spotrebiteľmi zemného plynu v rámci potravinárskeho priemyslu na Slovensku. Aktuálny vývoj cien cukru v žiadnom prípade nevykompenzuje nárast cien plynu, elektriny, ale aj ďalších vstupov (koks, vápenec, obaly, doprava), ktoré cukrovarníckemu priemyslu prinesú zvýšenie nákladov v miliónoch eur," uviedol predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku a zároveň predseda predstavenstva cukrovaru v Trenčianskej Teplej – Považský cukor Michal Abelovič.