Počas kampane sa podľa Holéciovej spracovalo v oboch cukrovaroch 1.381.695 ton cukrovej repy, z ktorých sa vyrobilo 210.365 ton cukru. Pri ročnej priemernej spotrebe Slovákov 170.000 až 175.000 ton cukru tak slovenskí pestovatelia a producenti dokázali aj napriek sťaženým podmienkam zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe cukru i na ďalší rok.
"Vyrobiť toľko cukru, koľko na Slovensku skonzumujeme, a dokonca aj viac, nie je samozrejmosťou. Potvrdzuje to, že vertikála repa-cukor je naďalej jednou z posledných plne funkčných vertikál v rámci pestovania plodín, ich spracovania a výroby potravín. Žiadny cukor zo zahraničia v našich obchodoch nepotrebujeme. Vieme ho zabezpečiť z vlastných zdrojov dostatok na celý rok a vieme aj udržať zamestnanosť na vidieku," zdôraznil Adrián Šedivý, konateľ spoločnosti Slovenské cukrovary v Seredi.
Holéciová poznamenala, že pestovatelia a aj producenti cukru sa aktuálne pripravujú na nové pravidlá, ktoré súvisia s budúcou novou Spoločnou poľnohospodárskou politikou (CAP) EÚ. Strategický plán CAP, ktorý už schválila vláda SR a ktorý bude teraz pripomienkovať Európska komisia (EK), dáva podľa nej predpoklad, že pestovanie cukrovej repy bude v budúcnosti podporené v dostatočnom objeme.
"Momentálne je však mimoriadne dôležité, aby strategický plán dokázali naši vyjednávači pred EK aj obhájiť. Za záujmy Slovenska a výrobu základných potravín v potrebnom množstve sa musia teraz razantne postaviť aj naši úradníci v Bruseli," uzavrel predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Róbert Kovács.