Podľa polície môžu kolóny vojenskej techniky z Českej republiky prechádzať cez Bratislavský, Trnavský, Nitriansky a Banskobystrický kraj. Sprevádzané budú hliadkami polície. "Z dôvodu eliminácie rizika vzniku kolíznych situácií je presun plánovaný v časoch, keď je intenzita cestnej premávky najnižšia," uviedla polícia na sociálnej sieti s upozornením na možné dopravné obmedzenia.
Cieľom Saber Strike je preveriť spoločnú pripravenosť na rýchle a efektívne presuny spojeneckých jednotiek v zimných podmienkach, vedenie obranných operácií a ich komplexnú logistickú podporu. Ako deklaroval rezort obrany, cvičenie je dlhodobo plánovanou aktivitou slovenských a aliančných ozbrojených síl a nemá žiadny súvis so stúpajúcim napätím na ukrajinsko-ruskej hranici, či s nedávno schválenou dohodou o obrannej spolupráci so Spojenými štátmi.
Cvičenie sa koná takmer po dvoch rokoch príprav. "Je plánované okrem Slovenska aj v Nemecku, Poľsku, Českej republike a v pobaltských krajinách a organizované pravidelne každé dva roky ako pevná súčasť spojeneckých výcvikových aktivít. Po skončení cvičenia nasadené spojenecké jednotky opustia územie Slovenskej republiky približne do konca marca," priblížilo Ministerstvo obrany SR.
Ozbrojené sily SR pripomenuli, že pri stretnutí s vojenskou kolónou treba dodržiavať pravidlá ako pri vozidlách s právom prednosti v jazde. Kolónu by vodiči nemali predchádzať a v žiadnom prípade sa do nej nezaraďovať. Pri strete v protismere je potrebné znížiť rýchlosť a jazdiť pri pravom okraji. Vojenské vozidlá môžu pre svoje rozmery zasahovať do vedľajších pruhov či mimo cestu, mať obmedzené manévrovacie schopnosti a dlhšiu brzdnú dráhu, ale aj obmedzený výhľad z kabíny vodiča.