Dvanásťročné dievčatá u nás majú vakcínu proti dvom typom HPV zadarmo, avšak ministerstvo zdravotníctva schválilo, že od mája tohto roka bude plne hradená aj nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje až 9 genotypov HPV vírusu a doteraz si ju museli doplácať.
Rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, ktorého pôvod poznáme, a dokonca proti nej dokážeme očkovať. Na Slovensku sú v súčasnosti kategorizované dve vakcíny, dvojvalentná a deväťvalentná vakcína. Dvojvalentná vakcína, ktorá obsahuje 2 typy ľudského papilomavírusu, je pre 12-ročné deti plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu.
Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že zrušenie doplatku výrazne zvýši záujem o toto vysokoúčinné očkovanie proti HPV. „Plošná vakcinácia proti HPV je v celom civilizovanom svete už niekoľko desaťročí praxou overená a úspešne využívaná primárna prevencia ochorení súvisiacich s infekciou HPV, teda najmä rakovine krčka maternice,“ povedal Martin Redecha, prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.
Čo je to HPV vírus?
- vo všeobecnosti bežná infekcia, s ktorou sa počas života stretne až 80 % žien i mužov
- zdravé telo si s väčšinou typov HPV obvykle poradí bez problémov
- v súčasnosti najbežnejšia pohlavne prenášaná infekcia
- existuje viac ako 100 typov vírusov HPV
- približne 40 z nich môže infikovať pohlavné ústrojenstvo
- najmenej 14 typov vírusov HPV, ktoré sú klasifikované ako vysokorizikové, môžu spôsobiť rakovinu, u žien napr. cervikálny karcinóm, čiže rakovinu krčka maternice
- riziku nakazenia HPV vírusom je vystavený každý, kto je sexuálne aktívny
- u žien môže infekcia do 10 až 15 rokov spôsobiť smrteľné ochorenie, niekedy i skôr
- HPV sa prenáša pohlavným stykom alebo pri kontakte s infikovanou kožou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka
- pred HPV vírusom sa môžeme chrániť očkovaním