Sulík by sa mal pozrieť na prosby politikov v marci 2020
Boris Tomčiak, ekonomický analytik
- Takéto ostré vyjadrenie nie je na mieste. Európska centrálna banka a iné centrálne banky vrátane amerického FED-u skutočne majú v posledných rokoch veľmi uvoľnenú monetárnu politiku. Táto politika podporila ekonomický rozmach a výrazne pomohla k veľmi nízkej miere nezamestnanosti a rastu platov a bohatstva domácností. To, že sa ekonomiky dostali do kapacitných problémov, je do značnej miery spôsobené nedostatočným plánovaním zo strany firiem a vlád.
Súčasná inflácia je z veľkej časti spôsobená šokmi na strane ponuky, na čom majú veľký podiel vlády, ktoré permanentne zvyšujú svoje výdavky. Keď si pozrieme zložky spotrebného koša a rastu cien, tak vidíme rast cien v bývaní a energiách - dôvodom je nedostatočná výstavba, čo je problém byrokratickej vlády a neochoty developerov viac stavať. Pri energiách je problém v tom, že Európa i Slovensko si v minulom roku dohodli malý objem energetických surovín na pokrytie dopytu.
Sledujeme tiež rast cien potravín. Opäť ide o globálny problém, ktorý však mohli slovenské vlády zmierniť, keby sa v minulosti viac podporovalo kvalitné poľnohospodárstvo. Minister Sulík by sa mal spätne pozrieť na prosby politikov z marca 2020. Doslova na kolenách žiadali ECB, aby spustila záchranný monetárny program, keďže vôbec nemali pripravený plán, ako bojovať so zdravou krízou. Nie je férové kritizovať ECB za záchranu, ktorú si všetci priali.