Ale nielen to. Tváre vytvorené umelou inteligenciou pripadajú ľuďom dôveryhodnejšie ako fotografie skutočných ľudí. To otvára priestor podvodníkom, ktorí tak môžu na internete šíriť veľmi vierohodné montáže a vytvárať umelé identity, ktoré človek nie je schopný odlíšiť od reálnej tváre.
„Synteticky generované tváre sú nielen vysoko fotorealistické, ale sú tiež takmer nerozlíšiteľné od reálnych tvárí, a sú dokonca hodnotené ako dôveryhodnejšie,“ tvrdia vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Tí nechali umelú inteligenciu vytvoriť niekoľko tvárí, ktoré potom zamiešali medzi fotky skutočných ľudí. Testované osoby mali určiť, či na fotke vidia reálnu tvár alebo syntetickú montáž. A tiež mali pri každej fotografii hodnotiť dôveryhodnosť.
Testovaní nedokázali vôbec odlíšiť, ktoré tváre boli stvorené umelou inteligenciou a ktoré boli reálne. Ale syntetické tváre dostávali viac bodov v hodnotení dôveryhodnosti. „Toto bude mať zrejme najzhubnejšie dôsledky v digitálnom svete, v ktorom tak môže byť akákoľvek fotka alebo video falšované, autenticita akéhokoľvek nevhodného či nevítaného obsahu môže byť spochybnená,“ myslia si autorky výskumu Sophie J. Nightingaleová a Hany Faridová.