"Krajiny Vyšehradskej štvorky musia pokračovať pri presadzovaní spoločných záujmov v EÚ. Po takmer dvoch desaťročiach členstva v EÚ naše krajiny stále nie sú na tom tak dobre, ako staré členské štáty a stále sú tu veľké rozdiely medzi jednotlivými regiónmi," upozornila Remišová.
Podľa jej slov je potrebná väčšia flexibilita, treba odstrániť zbytočnú byrokraciu v implementácií eurofondov. "Spolu s našimi partnermi sme vyzvali Komisiu, aby urýchlila proces schvaľovania programových dokumentov pre čerpanie nových eurofondov na roky 2021 - 2027," podčiarkla a dodala, že na Slovensku príprava partnerskej dohody a operačných programov úspešne napreduje.
K stredajšiemu verdiktu Súdneho dvora EÚ, ktorý v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a Poľska voči tzv. mechanizmu podmienenosti, slovenská vicepremiérka v reakcii na otázku spravodajcu TASR povedala, že Slovensko nemá s týmto rozhodnutím problém. "Politika súdržnosti krajín strednej Európy musí pokračovať, nemôže sa stať rukojemníkom iných politických rozhodnutí," dodala s poznámkou, že rovnako je dôležité aj dodržiavanie princípov právneho štátu.
Sudcovia Súdneho dvora EÚ nasledovali odporúčanie generálneho advokáta Camposa Sáncheza-Bordonu, ktorý začiatkom decembra vyhlásil, že žaloby Maďarska a Poľska proti režimu podmienenosti na ochranu rozpočtu Únie v prípade porušenia zásad právneho štátu treba zamietnuť.