Dosiaľ bola slovenským maximom v ére samostatnosti štvrtá priečka na ZOH 2010 vo Vancouveri. Je to druhá slovenská medaila na ZOH 2022 po zlate Petry Vlhovej v slalome.
Slováci odplatili Švédom prehru 1:4 zo základnej C-skupiny. Na ZOH 2022 dokopy odohrali sedem zápasov, v ktorých vybojovali štyri víťazstvá a pripísal si tri prehry.
Bronz z Pekingu je celkovo piata slovenská medaila z vrcholných podujatí. Slováci získali na MS jednu zlatú (2002), dve strieborné (2000, 2012) a jednu bronzovú medailu (2003).
Tréner Ramsay po prehre s Fínskom (0:2) urobil zmeny v zostave. Doterajšia štvrtá útočná formácia v zložení Pavol Regenda, Miloš Roman a Samuel Takáč naskakovala na ľad ako druhá v poradí. Do formácie k Liborovi Hudáčkovi a Kristiánovi Pospíšilovi sa posunul na krídlo Marko Daňo, ktorý nahradil Tomáša Jurča. Ten bol v pozícii 13. útočníka.
V prvej tretine sme nevideli toľko osobných súbojov, ako v predošlých zápasoch. Hral sa skôr opatrný hokej. V 5. min hrali Švédi presilovku a Wallmark mal dve skvelé šance, ale ani raz z pravej strany netrafil presne. V 12. min zatlačili Slováci pred Johanssonom, ale v skrumáži pred bránkou nedokázali puk dotlačil do švédskej bránky. V 13. min sa po pravej strane dostal k puku Hrivík a jeho strela, ktorú ešte jemne tečoval švédsky brankár skončila na vonkajšej žŕdke.
V úvode druhej tretiny mal šancu Marinčin, ale švédsky brankár betónom vyrazil. V 24. min potiahol puk po ľavej strane Slafkovský, ľahko ho nahodil na švédsku bránku a smoliar Folin ho zrazil do vlastnej bránky - 0:1. V polovici zápasu hrali Slováci dve presilovky po sebe a 7 sekúnd pred koncom tej druhej našiel Regenda spoza bránky Takáča - 0:2.
V záverečnej dvadsaťminútovke boli Švédi aktívnejší, ale našich držal Rybár. V 50 min išiel Cehlárik sám na Johanssona, ale nedal. Dve minúty pred koncom riskli Švédi hru bez brankára, Holmberg mal na hokejke čistý gól, ale na druhej strane Slafkovský a Regenda do prázdnej bránky spečatili pre Slovensko bronzové medaily.
Švédsko - Slovensko 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
Góly: 24. Slafkovský (Čerešňák), 33. Takáč (Regenda, Roman), 59. Slafkovský (Cehlárik), 59. Regenda. Rozhodovali: Gouin, Romasko - Lazarev, Šalagin, vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1229 divákov.
Švédsko: Lars Johansson - Bengtsson, Fantenberg, Folin, Holm, Pudas, Tömmernes, Lennström - Klingberg, Lander, Bromé - Everberg, Wallmark, Holmberg - Friberg, De La Rose, Nordström - Brodin, Linus Johansson, Rydahl.
Slovensko: Rybár - Čerešňák, Čajkovský, Marinčin, Rosandič, Kňažko, Gernát, Nemec - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Regenda, Roman, Takáč - Daňo, Hudáček, Pospíšil - Kelemen, Krištof, Zuzin - Jurčo.
Prehľad umiestnení slovenskej hokejovej reprezentácie na ZOH v ére samostatnosti:
Lillehammer 1994 - 6. miesto (tréner Július Šupler)
Nagano 1998 - 10. miesto* (Ján Šterbák)
Salt Lake City 2002 - 13. miesto* (Ján Filc)
Turín 2006 - 5. miesto (František Hossa)
Vancouver 2010 - 4. miesto (Ján Filc)
Soči 2014 - 11. miesto (Vladimír Vůjtek)
Pjongčang 2018 - 11. miesto (Craig Ramsay)
Peking 2022 - 3. miesto (Craig Ramsay)