Podľa poslanca však šéfka rezortu spravodlivosti nemá podporu koaličnej väčšiny. Reagoval tak na to, že Kolíkovej sa nepodarilo tento týždeň pretlačiť v Národnej rade SR tri návrhy zákonov, ktoré sú súčasťou reformy súdnej mapy.
„Ja sa vám čudujem, že sa takto zubami nechtami držíte po takomto fiasku tej stoličky. Keď vás nikto nechce okrem vašej SaS. Sudcovia vás nechcú, pracovníci súdov vás nechcú,“ uviedol Pellegrini.
Ministerka spravodlivosti v relácii skonštatovala, že neuvažovala nad podaním demisie. „Nakoniec jedna časť reformy prešla. Prešlo aj mnoho iných vecí, ktoré treba dotiahnuť. Mám tam ďalšie reformné balíky, ktoré súvisia s justíciou, na ktorých pracujeme,“ dodala Kolíková s tým, že cesta k reforma podľa nej nie je uzavretá a bude sa ďalej rozprávať s koaličnými partnermi.
Z kvarteta reformných zákonov prešiel vo štvrtok (17. 2.) do druhého čítania parlamentu len legislatívny návrh upravujúci obvody okresných súdov. Kolíkovú prekvapili výhrady k zákonu, ktorý predpokladá vznik mestských súdov v Košiciach a Bratislave. "Je pre mňa veľké prekvapenie, že mestské súdy boli témou v rámci koalície," vyhlásila. Mestské súdy podľa jej slov pokrývajú štvrtinu všetkých vecí, ktoré prichádzajú na súdy. Tvrdí, že vynaloží úsilie, aby zistila dôvody, prečo zákony nezískali podporu.
Pellegrini namiesto toho navrhuje riešiť podstav sudcov. Myslí si, že pri nezmenenom počte sudcov by zlúčenie bratislavských a košických okresných súdov do mestského súdu problém nevyriešilo. Ministerka hovorí, že počet sudcov je dostatočný, len je potrebná ich reorganizácia. "V rámci Bratislavy sú extrémne vyťažení a na inom súde sú sudcovia, ktorí nie sú tak vyťažení. Tým, že spojím kolektívy, budem rovnomerne zaťažovať ich prácu," argumentuje šéfka rezortu spravodlivosti.
Šéf Hlasu-SD zopakoval slová o realitnom biznise, ktorý má byť spojený s reformou súdnej mapy. Kolíková tieto tvrdenia odmieta, rovnako tak kritiku výberového procesu predsedov súdov, ktorého integritu Pellegrini spochybnil.