V noci na pondelok to uviedla spoločnosť Maxar Technologies, ktorá s pomocou satelitných snímok už niekoľko týždňov monitoruje aktivity ruskej armády.
Analytici sa v poslednom čase zameriavajú predovšetkým na oblasť okolo ruského mesta Belgorod, odkiaľ podľa nich pravdepodobne vzíde hlavná časť prípadnej ofenzívy voči Ukrajine. Moskva aj napriek vojenským manévrom opakovane odmieta, že by mala v pláne svojho suseda napadnúť.
Nad regiónom bolo v posledných dňoch zamračené a pohyby vojsk preto nešlo sledovať z obežnej dráhy. V nedeľu sa však vyjasnilo a podľa analýzy stôp v snehu od firmy Maxar sa zdá, že mnoho menších jednotiek nedávno vyšlo zo základní a začalo sa rozmiestňovať pri okrajoch lesov. "Pre mňa je to náznakom väčšej (bojovej) pripravenosti," povedal vysokopostavený činiteľ firmy Maxar Stephen Wood.
Agentúra Reuters poznamenáva, že sa jej satelitné fotografie poskytnuté firmou nepodarilo nezávisle overiť.
Podľa Maxar bola tiež zistená nová technika pri neďalekom meste Valujki asi 15 kilometrov od ukrajinských hraníc a nové jednotky sú tiež v teréne severozápadne od Belgorodu. Z jedného z miestnych polí taktiež ruská armáda urobila pristávaciu plochu pre vrtuľníky.
Činitelia amerických tajných služieb podľa médií už v piatok varovali, že asi 40 až 50 percent z celkom 150-tisíc ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach sa presunulo do bojových pozícií. Prezident USA Joe Biden potom vyhlásil, že sa jeho ruský náprotivok Vladimír Putin v súvislosti s inváziou na Ukrajinu už rozhodol a že k nej môže dôjsť niekoľko dní.
Napätie okolo situácie na Ukrajine je v posledných dňoch veľmi vysoké. Obavy posilnilo okrem iného nedeľné predĺženie vojenských cvičení v Bielorusku, na ktorých sa zúčastňuje asi 30.000 ruských vojakov. Manévre mali pôvodne skončiť už cez víkend, čo Moskva aj Minsk skôr opakovane potvrdzovali. Západ tvrdí, že by Rusko mohlo tieto jednotky využiť v prípade invázie na útok na Kyjev, Kremeľ to však opäť odmieta.