Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení, ktoré poskytla hovorkyňa tajnej služby Katarína Némová, kritika sa týka napríklad údajnej nespolupráce pri vyšetrovaní kauzy Gorila alebo údajného monitorovania integrity trestných konaní v sledovaných kauzách.
„Sledovať integritu trestných konaní je úlohou dozorujúceho prokurátora. Slovenská informačná služba v rámci plnenia spravodajských úloh podľa zákona o SIS získala informácie, ktoré zakladali podozrenia z manipulácie trestných konaní," uvádza sa vo vyhlásení tajnej služby. Získané informácie SIS podľa stanoviska odstúpila zákonným príjemcom vrátane orgánov činných v trestnom konaní, aby ich v rámci svojej riadiacej, kontrolnej alebo vyšetrovacej právomoci preverili.
SIS zároveň ubezpečuje verejnosť, že všetky svoje úlohy plnila a plní vždy v súlade so zákonom, a to za účelom ochrany demokratického ústavného zriadenia, vnútorného poriadku a bezpečnosti štátu.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v piatok 18. februára vyhlásil v relácii Braňo Závodský Naživo v rádiu Expres, že hneď ako bolo zrejmé, že vyšetrovania trestných káuz pokračujú a budú sa týkať aj veľmi vplyvných osôb, začala Slovenská informačná služba (SIS) vyvíjať aktivitu. Zároveň povedal, že si nemyslí, že išlo o aktivitu, ktorá bola úplne v súlade so zákonom.
Lipšic doplnil, že SIS doposiaľ nikdy nemonitorovala trestné stíhania. Prišla pritom podľa Lipšica s naratívom, že sa stíhania manipulujú a ovplyvňujú sa svedkovia. „Z toho nakoniec nič nebolo. Investovali sa do toho obrovské sily a prostriedky a jediné, na čo prišli za rok je, že svedok Csaba Dömötör si vymyslel jeden detail. Teda, že či videl alebo nevidel cez jedno okno,“ dodal Lipšic s tým, že išlo pritom o nesúvisiacu kauzu Ľudovíta Makóa.