„Po ukončení vyšetrovania sme požiadali, či by sa stroj mohol stať exponátom v našom múzeu. Ministerstvo vnútra nám vyhovelo a lietadlo nám poskytli. Je polámané, má poškodenú prednú časť aj s predným plexisklom a zlomenú vrtuľu. Našou snahou však nie je dať ho do letuschopného stavu, ale pre jeho stav po havárii poukázať na príbeh, ktorý sa takmer stal tragickým,“ zdôraznil.
Podľa vedúceho múzea ide o lietadlo z kategórie ultralight, teda ultraľahkých lietadiel, ktoré si človek vie objednať a poskladať aj doma v záhrade. Dodal, že pašovanie vzdušnou cestou cez slovensko-ukrajinské hranice je aktuálnym, no nebezpečným trendom.
„Pre pašerákov je vzdušná cesta najzaujímavejšia a najlukratívnejšia. Veľa tovaru a ľudí sa hranicu snaží prekročiť práve pomocou lietadiel, ale počujeme aj o rogalách. Drony, tie využívajú pašeráci na tovar, ako sú cigarety, jantár či drogy, ktoré sa sem snažia dotiahnuť,“ prezradil Felšöci. Vrak si záujemcovia môču pozrieť v múzeu v Lekárovciach. „Ľudia sa sem môžu prísť pozrieť už teraz, aj keď sme ešte v štádiu dokončovania. V máji očakávame oficiálne otvorenie,“ zakončil.
Gang rozbili
Núdzové pristátie v Sačurove, pri ktorom okrem pilota v kabíne sedela aj Afganka s dvoma deťmi, prispelo k odhaleniu prevádzačov. Polícia pilota maďarskej národnosti, ako aj migrantov neskôr zadržala v Poľsku a priviezla na Slovensko, kde občan Maďarska čelil obvineniu z prevádzačstva spáchaného v spolupáchateľstve.
Afganci pritom za prelet ponad schengenskú hranicu zaplatili okolo 40-tisíc eur. Ako neskôr polícia uviedla, výsledkom akcie, na ktorej sa zo slovenskej strany podieľala Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ, bolo zadržanie hlavného organizátora celej zločineckej skupiny.