Vo svojej žiadosti sa Kyjev odvolal na bezpečnostné záruky, ktoré Ukrajina dostala výmenou za to, že sa v roku 1994 vzdala svojho jadrového arzenálu. Dohoda, ktorú vtedy podpísali Rusko, Spojené štáty americké a Británia, mala byť pre Ukrajinu zárukou, že jej "územná integrita alebo politická nezávislosť" bude rešpektovaná výmenou za jej rozhodnutie presunúť všetky svoje jadrové zbrane do Ruska.
Keď sa Sovietsky zväz v roku 1991 formálne rozpadol, nezávislá Ukrajinská republika zdedila tretí najväčší jadrový arzenál na svete. Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba vo svojom tvíte, zverejnenom v pondelok, vysvetlil, že "na základe iniciatívy prezidenta (Volodymyra) Zelenského oficiálne požiadal členské štáty BR OSN, aby okamžite uskutočnili konzultácie podľa článku 6 budapeštianskeho memoranda". Dodal, že Bezpečnostná rada OSN musí riešiť "praktické kroky na zaručenie bezpečnosti Ukrajiny". Agentúra AFP pripomenula, že v článku 6 dohody z roku 1994 sa uvádza, že Moskva, Washington a Londýn "budú viesť konzultácie v prípade, že nastane situácia", ktorá ohrozí bezpečnosť Ukrajiny. Za takúto situáciu Západ i samotná Ukrajina považujú sústreďovanie ruských jednotiek v blízkosti hraníc Ruska s Ukrajinou, ako aj spoločné vojenské cvičenie s Bieloruskom, ktoré sa konalo a pokračuje v blízkosti bielorusko-ukrajinskej hranice. Dmytro Kuleba okrem toho v Bruseli navrhol nový formát rokovaní o eskalácii v Donbase, a to za účasti piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - Británia, Čína, Rusko, USA, Francúzsko, ako aj Ukrajiny, Nemecka a Turecka.
Tento návrh zaznel počas jeho prejavu v Bruseli, informovalo v pondelok tlačové oddelenie ministerstva zahraničných vecí. Kuleba považuje navrhnutý formát za najoptimálnejší na vedenie diskusie o deeskalácii a vytvorení nových bezpečnostných záruk. Zdôraznil, že "bezpečnosť Ukrajiny je teraz prioritou číslo jeden" a dodal, že "využívame každú, (aj tú) najmenšiu diplomatickú príležitosť, aby sme ju zaručili." Kuleba dodal, že z Bruselu odcestuje do Washingtonu, aby pokračoval v diplomatickom úsilí, ktorého cieľom je "zdržiavať agresívne zámery Ruska voči Ukrajine".