Macron najprv volal v nedeľu s Putinom a potom mal 15-minútový hovor s Bidenom. V pondelok ráno opäť volal s Putinom. Dokopy ich hovory trvali tri hodiny. Samit medzi Bidenom a Putinom budú dohodovať ich ministri zahraničných vecí Antony Blinken a Sergej Lavrov vo štvrtok. Až potom bude známe, kedy a kde sa stretnú.
Predpokladá sa, že samit bude v niektorej európskej krajine. Biely dom správy o chystanom stretnutí potvrdil, zároveň však uviedol, že sa uskutoční iba v prípade, že Moskva dovtedy nespustí inváziu. Podľa vyhlásenia sa totiž javí, že „Rusko pokračuje v prípravách na frontálny útok na Ukrajinu“ a USA budú reagovať „rýchlymi a závažnými dôsledkami“, ak sa tak stane.
Satelitné zábery spoločnosti Maxar ukazujú, ako sa ruskí vojaci a obrnená technika z kasární pozdĺž ukrajinskej hranice presúvajú do poľných pozícií. Napriek ohlásenému sťahovaniu ich počet v oblasti narástol na 170-tisíc až 190-tisíc.
Gruzínsky scenár
Posledný týždeň ukázal, že na východe Ukrajiny v Donbase prebieha všetko podľa gruzínskeho scenára. V odštiepeneckom regióne Južné Osetsko tiež v roku 2008 dochádzalo k ostreľovaniu, z ktorého sa obviňovali obe strany. Potom separatisti demonštratívne evakuovali civilistov a vyhlásili všeobecnú mobilizáciu.
Keď sa gruzínska armáda dala vyprovokovať, vyrazila proti nej na hraniciach nachystaná ruská armáda. Jediný rozdiel dnes je v tom, že ukrajinská armáda sa poučila a aj napriek intenzívnemu ostreľovaniu sa nechce dať vyprovokovať. Ruská strana sa pritom snaží ovplyvniť verejnú mienku aj zjavne vyfabrikovanými dôkazmi.
Doneckí separatisti napríklad zverejnili video, podľa ktorého sa poľsky hovoriaci sabotéri pokúsili 18. februára vyhodiť do vzduchu nádrže s chlórom. Podľa technických údajov však video bolo nahraté už 8. februára a zvuková stopa výbuchov bola na ňom dorobená.