Uviedol to v pondelok večer britský premiér Boris Johnson, počas tlačovej konferencie, ktorá bola venovaná zmierňovaniu opatrení zameraných na "život s covidom". Informovala o tom agentúra Reuters.
"Práve keď som prišiel na túto tlačovú konferenciu, Vladimir Putin oznámil, že Rusko uznáva Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) ako nezávislé štáty. Ide o jasné porušenie medzinárodného práva. Je to flagrantné porušenie suverenity a integrity (Ukrajiny)," povedal Johnson novinárom. Rovnako sa vyjadrili aj predseda Európskej rady Charles Michel a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorí Putinov krok odsúdili a uviedli, že Európska únia naň odpovie sankciami.
"Je to ... hrubé porušenie zvrchovanosti a celistvosti Ukrajiny," povedal Johnson a rozhodnutie šéfa Kremľa označil za "zlé znamenie" pre Ukrajinu. "Uznanie dvoch separatistických území na Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva, územnej celistvosti Ukrajiny a minských dohôd (o zabezpečení mieru v Donbase)," napísal na twitteri Michel. EÚ a jej partneri podľa neho budú v rámci solidarity s Ukrajinou reagovať jednotne, pevne a rozhodne.
Michel a von der Leyenová potom v spoločnom vyhlásení uviedli, že dvadsaťsedmička zareaguje sankciami proti tým, ktorí sa podieľali na uznaní ľudových republík vyhlásených proruskými separatistami na východe Ukrajiny. "Únia znovu opakuje svoju neochvejnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc," uviedli vrcholní únijní činitelia.
Johnson na otázku, či je čas uvaliť na Rusko sankcie, odpovedal, že Západ musí vyvinúť čo najväčší tlak. "Už skôr som o balíčku sankcií povedal, že ich spustíme pri prvom ruskom vpáde alebo invázii. Ale to, čo sa stalo, je mimoriadne zlá správa. Začína byť jasné, že budeme musieť začať vyvíjať čo najväčší tlak, pretože je ťažké si predstaviť, ako sa táto situácia zlepší," vyhlásil premiér. Dodal, že sa ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému ponúkne podporu.