Dodala, že českí vojaci by mohli v rámci NATO pôsobiť aj na Slovensku. "Sú dva varianty. Jeden je Rumunsko, druhý Slovensko. Myslím si, že cítime, čo je nám geopoliticky bližšie. Je to možno trošku návod na to, akými myšlienkovými pochodmi sa uberajú naše cesty. Najprv o tom musí rozhodnúť vláda, obe komory parlamentu a oba výbory oboch komôr parlamentu," načrtla Černochová.
Náčelník generálneho štábu Aleš Opata upresnil, že plány na nasadenie armády v krízových situáciách sú už vopred nastolené v rámci Severoatlantickej aliancie.
"Je treba jasne povedať, že Aliancia ako taká má pripravené vojenské obranné plány v rámci svojho celého územia. Aliancia má pripravené obranné mechanizmy, aby bránila svoje územie a svoje štáty," povedal Opata.
Český prezident Miloš Zeman v utorok dopoludnia uviedol, že vstup ruských vojsk na územie separatistickej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky zvyšuje riziko vojenského konfliktu a znižuje nádej na diplomatické riešenie. Podrobnejšie však súčasnú krízu na rusko-ukrajinských hraniciach nekomentoval.
Česká diplomacia aj predstavitelia českej vlády vrátane premiéra Petra Fialu už v pondelok večer odsúdili rozhodnutie Ruska uznať oblasti ovládané povstalcami. Rovnako ako spojenci Česka v EÚ či NATO považujú konanie Moskvy za porušenie medzinárodného práva.