Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že Kremeľ naďalej podkopáva snahy o riešenie konfliktu a snaží sa zinscenovať zámienku k opätovnej invázii na Ukrajinu. Podľa analytikov by uznanie nezávislosti povstaleckých regiónov mohlo uvoľniť cestu k ruskej vojenskej intervencii voči Ukrajine.
Lídri dvoch doposiaľ neuznávaných republík si totiž nárokujú aj územie, ktoré aktuálne kontroluje ukrajinská armáda. Putin v utorok povedal, že rešpektuje suverenitu postsovietskych republík, ale Ukrajina vraj predstavuje výnimku, pretože je pod „zahraničnou kontrolou“. Odmietol, že by jeho cieľom bolo znovuvybudovanie Ruskej ríše.
Línia dotyku
Putin označuje ruskú armádu ako „mierovú misiu“. Na Donbase je tzv. línia dotyku, ktorá proruských povstalcov delí od ukrajinských vládnych síl. Samotné územie Donecka a Luhanska je približne trikrát väčšie ako rozloha proruských republík. Zvyšok, vrátane strategicky významného prístavného mesta Mariuopol, je pod kontrolou ukrajinských vládnych síl.
Prvé správy hovoria o tom, že ruské uznanie nezávislosti pre separatistické oblasti na východnej Ukrajine sa podľa Kremľa vzťahuje aj na územie, ktoré v súčasnosti kontrolujú ukrajinské sily. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko uznáva nezávislosť samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky s hranicami, ktoré existovali, keď vyhlásili svoju nezávislosť v roku 2014.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prejave k obyvateľom skonštatoval, že zváži prerušenie diplomatických vzťahov s Ruskom. Vyzval západných lídrov, aby nečakali na ďalšie vyostrenie situácie a zaviedli sankcie.