Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Štát chce tento objekt predať prostredníctvom aukcie, pričom minimálna cena bola stanovená na milión desaťtisíc eur. Rekonštrukcia historickej budovy si však tiež vyžiada obrovské financie. Na kúpu tohto kaštieľa v klasicistickom štýle stačí mať vyše milióna.
Problémom je, že štát tento skvost, v ktorom sa predtým nachádzal detský domov, nevie predať a ponúka ho opakovane. „Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (MPSVR SR) tento nehnuteľný majetok už dlhodobo nevyužíva, a preto bol vyhlásený za prebytočný,“ vysvetľuje tlačový odbor ministerstva. „Ponúka ho na predaj formou vyhlásenia elektronickej aukcie v súlade s postupom stanoveným zákonom.
Minimálna požadovaná cena za túto nehnuteľnosť bola stanovená aktuálnym znaleckým posudkom. Podľa tohto usmernenia pre správcov sa znalecký posudok pokladá za aktuálny, ak nie je starší ako 2 roky. Objekt bol už v minulosti ohodnotený znaleckým posudkom, ktorý je z roku 2018, preto sa už nepokladá za aktuálny,“ dopĺňa tlačový odbor.
Majiteľovi ho zhabali
Správca objektu Ján Trungel (85) ho udržuje, čo mu sily stačia, kaštieľ však potrebuje obrovskú rekonštrukciu. „V roku 2009 sa tu stretli potomkovia grófa Štefana Révaya, posledného majiteľa kaštieľa, ktorému ho zobrali rozhodnutím súdu v roku 1945 o prepadnutí majetku štátu v rámci Benešových dekrétov,“ vysvetľuje Trungel. Súčasťou kaštieľa sú aj pozemky vo výmere 10 hektárov.
„Kedysi to bol anglický park. Boli tam aj tenisové kurty, altánok a jazero, kde sa ľudia cez leto člnkovali a v zime hrali hokej,“ hovorí správca. „Najskôr tu bola Krajská politická škola pre výchovu nových politických kádrov učiteľov. Školili sa tu i nové politické kádre, ktorých dosadzovali do vysokých funkcií. Po zrušení politickej školy tu zriadili v roku 1952 detský domov. Ten tu bol až do roku 2009, odvtedy je to prázdne,“ dodáva Trungel
Postavil ho Oravský podžupan
Kaštieľ postavil v roku 1840 cisársko-kráľovský komorník a oravský podžupan Ján Nepomuk Tajnai. Po jeho smrti v tom istom roku ho zdedila jeho jediná dcéra Helena, ktorá sa vydala za grófa Šimona Révaya, turčianskeho župana. Do kaštieľa sa nasťahoval jej mladší syn Šimon Révay a po jeho smrti ho zdedil jeho najstarší syn Štefan Révay, ktorý je posledným majiteľom kaštieľa s modrou krvou.