Iné dôležité komodity - Problémy pre výrobcov na Slovensku
Slovensku by mohli uškodiť aj výpadky v dodávkach komodít, ktoré sú dôležité pre naše podniky. Špeciálne sa tento problém môže týkať napríklad košickej fabriky U. S. Steel. „Doteraz všetko prebieha štandardne, ale keby sa to zrazu zastavilo, tak U. S. Steel má síce nejaké rezervy, čo vie produkovať, ale dlho by to nevydržalo,“ komentoval situáciu podniku minister hospodárstva Richard Sulík. Zatiaľ podľa neho máme dosť plynu, no budúci rok to „bude veľmi náročné“.
„Podľa súčasného stavu zásob surovín máme naplánovanú výrobu minimálne 90 dní, aj keby došlo k pozastaveniu dodávok surovín,“ odpísal v tejto súvislosti hovorca fabriky U. S. Steel Ján Bača. „Naše prevádzky fungujú štandardne. Vzhľadom na to, čo sa deje, veľmi pozorne sledujeme a vyhodnocujeme vývoj situácie a podnikáme patričné kroky, ako je napríklad optimalizácia dodávok strategických surovín a úprava stavu zásob s prihliadnutím na možné riziká,“ dodáva hovorca.
Plyn - Úplné zastavenie nedáva zmysel ani pre Rusov
Hoci Rusko v utorok uistilo, že bude pokračovať v nepretržitých dodávkach plynu na svetové trhy, ide len o súčasný stav, ktorý sa teoreticky môže v blízkej budúcnosti zmeniť. Rusko je najväčším dodávateľom plynu do Európy a ceny sa zvyšujú už len pre neistotu na trhu v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. „Úplné alebo aspoň podstatné nahradenie ruského plynu plynom od iných dodávateľov by bolo možné len cez dodávky LNG (skvapalneného plynu). Ten však momentálne na svetovom trhu nie je veľmi voľne dostupný,“ uvádza energetický analytik Karel Hirman.
Tento scenár je však podľa neho ešte ničivejší pre Rusko. „Ak by Putin prikázal úplne zastaviť export ropy a plynu do EÚ, zrútila by sa ruská ekonomika. Rusko totiž nemá logistické trasy a ani náhradných bonitných zákazníkov, ktorí by boli schopní hlavne plyn, čo sme doteraz kupovali my v EÚ, kúpiť namiesto nás,“ upozorňuje Hirman. Slovensko nemá s Ukrajinou či Ruskom veľký medzinárodný obchod.
Vyvážame do Kyjeva len percento tovarov a do Moskvy približne 1,6 %. Problémom však je, že import je zameraný na energetiku. Dve tretiny ropy a príbuzných produktov dováža Slovensko z Ruska a pri plyne tento ruský podiel presahoval aj 90 %. „Súčasná energetická kríza by sa tak prehĺbila ešte viac a firmy by sa spolu so spotrebiteľmi stretali s ďalšími problémami, keďže cena energií by opäť rástla,“ myslí si analytik SLSP M. Horňák.