3. Čo ak Rusko obsadí Ukrajinu?
Naplnenie tohto scenára by znamenalo aj to, že Slovensko bude mať priamo na hraniciach agresívnu rozpínavú mocnosť. To by malo priamy vplyv aj na život v našej krajine, na jej bezpečnostnú situáciu, ale aj na jej ekonomiku, zhodujú sa experti. „Môžeme potom zabudnúť na rozvoj východného Slovenska, pretože tam bude železná hranica medzi NATO a agresívnym Ruskom. Na východné Slovensko sa nebudú dostávať investície a stane sa jednoducho to, čo zažívalo 40 rokov východné Rakúsko, ktorému sa hovorilo ,toten winkel‘, čiže mŕtvy roh,“ hovorí bývalá slovenská veľvyslankyňa v Rakúsku a Poľsku Magda Vášáryová.
4. Je v hre vojenská odpoveď zo strany Západu?
Oslovení odborníci sa zhodujú v tom, že keďže Ukrajina nie je členom NATO, priame zapojenie sa NATO do konfliktu je nereálne. „NATO už niekoľkokrát povedalo, že tento konflikt je konfliktom, do ktorého nebude zasahovať. Podporí Ukrajinu materiálne alebo sankciami proti Rusku, ale vojensky do toho zasahovať nebude. Myslím si, že tak to zostane aj do budúcnosti,“ hovorí Šedivý. Iná situácia by nastala, keby si Rusko trúflo nejakým spôsobom ohroziť aj niektorú členskú krajinu NATO.
„Ja si však myslím, že to nie je Putinov cieľ. Predsa len, to by sa musel úplne zblázniť,“ pokračuje Šedivý. „V prípade, keby k tomuto došlo, vojenské aktivity členských krajín NATO budú nieže predstaviteľné, ale budú nevyhnutné, pretože to vyplýva z článku 5 Severoatlantickej zmluvy,“ dodáva k tomu analytik Grigorij Mesežnikov.
5. Mohlo by Rusko zaútočiť aj na Slovensko?
Keďže sme členmi NATO, na útok na Slovensko si Putin podľa odborníkov netrúfne. Útoky ruského režimu na krajiny EÚ či NATO však prebiehajú už dlhé roky, hoci majú zatiaľ skôr skrytú formu.
„Pokiaľ sa Ruskej federácii podarí rozbiť EÚ a pokiaľ naša piata proruská kolóna, ktorá má u nás podľa posledného prieskumu asi 25 % zastúpenie, neprestane trepať o Rusku ako o mierovej sile, tak budeme mať problém,“ dodáva k tomu Vášáryová.