Tri scenáre vývoja
1. Rýchle obsadenie kľúčových bodov
Vojenský analytik Vladimír Bednár si myslí, že Rusko nedisponuje masívnou prevahou ako pri gruzínskej vojne a zároveň nemôže čakať podporu od domácich Ukrajincov ako pri Kryme. „Z toho usudzujem, že Putin zrejme nepočíta s tým, že by obsadil celú Ukrajinu a ešte by ju dokázal aj dlhodobo okupovať. Rozhodujúce bude, či sa Rusku podarí získať úplnú dominanciu vo vzdušnom priestore,“ povedal Bednár pre Denník N.
2. Dlhotrvajúca vojna s fatálnymi stratami
Ukrajina má k dispozícii množstvo systémov, ktoré zdedila z výzbroje sovietskej armády a ktoré sa snažila modernizovať. „Pri gruzínskej vojne použili Rusi aj námorné výsadky, ktoré obsadili body v tamojších separatistických republikách. Teraz by sa táto situácia mohla opakovať a ruská námorná pechota možno už zaútočila napríklad aj na mestá na juhozápade, ako je Odesa. Ja očakávam, že odpoveďou bude mobilná obrana. Ukrajinci sa touto taktikou budú snažiť spôsobiť Rusku čo najväčšie straty, aby samo ukončilo útočné operácie, pretože jeho straty začnú byť neúnosné,“ povedal Bednár.
3. Okupácia časti územia Ukrajiny
Najpravdepodobnejší scenár je podľa Bednára ten, že Rusi dobyjú východnú časť a prihraničné oblasti na severe a časť pobrežia. „Tým si Rusko vytvorí pozíciu, aby požadovalo demilitarizáciu týchto území a zároveň, aby východné regióny pripojilo k separatistickým územiam v Donbase,“ dodal.