4. Problémy s plynom
Cena plynu určeného na európsky trh včera ráno vzrástla o tretinu, a to na 120 eur za megawatthodinu (MWh). Neskôr sa znížila asi na približne 114 eur. Celá Európa je závislá od ruského plynu, ale včera k nám prúdil bez obmedzení, dokonca sa jeho objem zvýšil. Minister hospodárstva Richard Sulík opakuje, že Slovensko má dostatok plynu v zásobníkoch. Ceny plynu vzrástli už štvrtý deň v rade, ale stále zostávajú pod rekordom z minulej jesene, keď cena prevýšila 170 eur/ MWh.
5. Drahšie potraviny
Kedysi sa Ukrajine hovorilo obilnica Európy. Stále to je pravda. Zatiaľ čo Rusko vyváža obilniny najmä do Afriky a do Ázie, Ukrajina exportuje do Európy. Ak konflikt bude eskalovať, dodávateľsko-odberateľské vzťahy sa môžu narušiť. A to môže mať len jeden dôsledok - ceny múky, pečiva a ďalších výrobkov vzrastú. „V reakcii na ranné informácie už rastie aj cena pšenice i kukurice,“ povedal analytik spoločnosti Portu Filip Louženský.
6. Vyššie ceny áut
Rusko a Ukrajina vyvážajú aj železnú rudu, meď, hliník. Napríklad cena hliníka na Londýnskej burze kovov včera dosiahla historické maximum - 3 388 dolárov (2 986,60 €) za tonu. Rusko patrí aj k najväčším výrobcom platiny a je najväčším producentom paládia, ktoré sa používa v katalyzátoroch v autách. Prípadné prerušenie dodávok by ešte viac spomalilo automobilovú výrobu sužovanú nedostatkom čipov a iných komponentov.
7. Zlato a dolár porastú
Trhy už niekoľko dní reagujú zvýšenou averziou voči riziku. Akcie výrazne klesli. „Ruský rubeľ klesol voči doláru na historické dno a ruské akcie len dnes stratili okolo 30 percent,“ povedal včera Stanislav Pánis z J&T Banky. Naopak, bezpečne vnímané aktíva, ako sú americké štátne dlhopisy, zlato či americký dolár, rastú. „Investori budú aj naďalej opatrní v investovaní do Ruska a ich pozornosť sa upriami na defenzívnejšie aktíva, ako napríklad zlato,“ dodáva Peter Štadler z Wealth Effect Management.