„Po tvrdom boji sme stratili černobyľský priestor. Stav objektov bývalej jadrovej elektrárne, sarkofágu (zakrývajúcom havarovaný jadrový blok) a úložiska jadrových odpadov nie je známy. Po úplne nezmyselnom útoku Rusov nemožno povedať, že černobyľská elektráreň je v bezpečí," uviedol poradca. "Pri známych zvykoch Rusov už určite chystajú provokácie. Alebo využijú to, že objekty boli počas útoku poškodené, aby z toho obvinili Ukrajinu, alebo sami poškodia tieto bezpochyby nebezpečné objekty," vyhlásil. Dodal pritom, že útok na túto elektráreň predstavuje momentálne "jednou z najväčších hrozieb" v Európe. Informáciu vzápätí potvrdil aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Černobyľ, kde sa na jar 1986 odohrala bezprecedentná jadrová katastrofa, leží pri hraniciach s Bieloruskom, asi 100 kilometrov od Kyjeva.
O vstupe ruských vojsk z Bieloruska do černobyľskej zóny predtým informoval podľa Interfax-Ukrajina poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko, podľa ktorého hrozí rozptýlenie rádioaktívneho prachu aj do krajín Európskej únie, pokiaľ delostrelecká paľba zasiahne úložisko nebezpečných rádioaktívnych odpadov.