Keď sa zástupcovia obce Fintice odhodlali v roku 2018 pristúpiť k obnove Erbovej sály Dessewffyovského kaštieľa, rovnako, ako mnohí ďalší, ktorí sa snažia o záchranu historických skvostov, si museli najskôr zodpovedať otázku, ako vôbec financovať tento náročný projekt. „Na začiatku nám k tomu pomohla samotná história, nechtiac možno aj anonymná osoba, ktorá ukryla v záchodovej šachte tohto kaštieľa zbierku luxusného porcelánu. Nám sa podarilo tento hodnotný poklad náhodne nájsť a po splnení všetkých náležitosti sme získali od Pamiatkového úradu za tento poklad nálezné. To nám dalo odvahu začať s týmto náročným projektom obnovy. Súčasťou nálezu bola aj krásna plastika bažanta diamantového, ktorý sa časom stal nielen symbolom samotného fintického pokladu, ale aj obnovy Erbovej sály vo Finticiach,“ hovorí o „šťastnej náhode“ Gabriel Trusa, riaditeľ Galérie a múzea ľudového umenia v obci Fintice. Náročná obnova priestorov, v ktorých svojho času koncertoval sám Ludwig van Beethoven, neskôr však slúžili aj vojsku, cvičilo sa v nej, či slúžili ako sklad a pred samotnou obnovou z nej museli vyparkovať traktor, sa však vďaka úsiliu samosprávy podarila. Erbová sála sa v roku 2021 stala nielen držiteľom ocenenia Kultúrna pamiatka roka – Fénix v kategórií „čiastková obnova a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky – za reštaurovanie a vyváženú mieru interpretrácie výtvarnej hodnoty“, ale aj víťazom verejného hlasovania o najkrajšiu obnovenú pamiatku.
A na rade sú tento rok ďalšie obnovené a zrekonštruované historické skvosty s ich jedinečnými príbehmi. V rámci 15. ročníka súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix sa o prestížne ocenenie uchádza rekordných 32 historických pamiatok. Medzi prihlásenými projektmi sa nachádzajú kaštiele, zámky, sakrálne stavby ale aj zaujímavé technické národné kultúrne pamiatky z celého Slovenska, ktorých proces obnovy či reštaurovania bol ukončený v rokoch 2020 a 2021. Každá z nich skrýva vlastný príbeh popretkávaný dejinami, ktorý neraz poznačili nielen devastačné zásahy prírodných živlov, ale častokrát aj strojov a necitlivý prístup pôvodných vlastníkov. Každá z nich však práve vďaka súčasným majiteľom povstala doslova ako bájny vták Fénix z pomyselného popola a pohľad na ne opäť prináša potešenie.
12 nominovaných pamiatok bude známych už v marci
Odbornú porotu zloženú zo špičkových odborníkov z radov architektov, reštaurátorov, znalcov dejín, či zástupcov pamiatkových úradov a odboru ochrany pamiatkového fondu MK SR, spolu so zástupcami partnerov a spoluorganizátorov súťaže, spoločnosti SPP a Nadácie SPP, v najbližších týždňoch čaká neľahká úloha. Dôkladne posúdia každý z 32 predložených projektov a nominujú 12 pamiatok. Tie zabojujú o hlas odborníkov. Laureáti súťaže získajú osvedčenie o udelení prestížneho ocenenia priamo z rúk ministerky kultúry, ale aj finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže – Nadácie SPP. Súčasťou súťaže bude aj hlasovanie verejnosti o najkrajšiu obnovenú pamiatku spomedzi všetkých prihlásených projektov, ktoré bude spustené v marci na stránke www.kpr-fenix.sk. Víťaz verejného hlasovania získa cenu „Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP“. Slávnostné vyhlásenie víťazov súťaže, ktorej vyhlasovateľom je Ministerstvo kultúry SR, spolu s Nadáciou SPP a partnermi súťaže SPP a RTVS je plánované na máj 2022.