Otvorený list GLOBSEC-u lídrom Západu a NATO: Tieto kroky sú nevyhnutné!
25. 2. 2022, 12:59

Zdroj: TASR - Michal Svítok
Odborníci na medzinárodné vzťahy, predstavitelia a širšia medzinárodná komunita GLOBSEC-u vyjadruje hlboké znepokojenie nad eskaláciou situácie na Ukrajine.
Mimovládna organizácia Globsec ostro odsúdila prebiehajúcu vojenskú inváziu Ruska na suverénne územie Ukrajiny. "Toto je frontálny útok na základné princípy európskeho bezpečnostného poriadku a na celú slobodnú Európu a jej geopolitické usporiadanie po Studenej vojne," uviedli vo svojom oficiálnom stanovisku. "Ruská agresia vytvára nebezpečný precedens, pri ktorom sa konflikty o jednotlivé územia riešia použitím hrubej sily, čo vedie k potenciálnemu vypuknutiu vojny v mnohých častiach sveta."
Pripomenuli tiež, že ruské vojenské akcie sa neobmedzujú len na Ukrajinu, ale napr. zahŕňajú výrazné hromadenie síl v Bielorusku, eskaláciu dezinformačných snáh v Európe či opakované narúšanie teritoriálnych vôd a vzdušného priestoru Švédska a pobaltských štátov ruskými vojenskými jednotkami.
V záujme zachovania mieru a zabránenia ďalšej eskalácii zo strany Ruska preto organizácia vyzýva vlády členských štátov NATO a EÚ, aby splnili viaceré kroky, a to:
- "Preukázali jednotný a zásadový postoj voči Rusku tým, že sa vzdáme všetkých priamych obchodných alebo investičných záujmov spolupráce s Ruskom, a to aj v energetickom sektore.
- Dali ruským lídrom jasne najavo, aké dôsledky bude mať ich konanie vrátane celej škály sankcií zameraných na ruské politické vedenie, ktoré ochromia jeho ekonomiku a prerušia jeho vzťahy so Západom.
- Spustili robustný plán podpory pre Ukrajinu, ktorý pomôže krajine a ukrajinskej spoločnosti potrebnými finančnými a materiálnymi zdrojmi na obranu, udržanie verejných služieb a kritickej infraštruktúry vrátane energetiky a kybernetiky; a ochrániť najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.
- Zabezpečili trvalú a mnohostrannú dlhodobú podporu ukrajinskej spoločnosti, vrátane finančnej podpory, aby zabezpečili pravidelné diskusie o tom, ako možno Ukrajine ďalej pomáhať v rámci multilaterálnych organizácií.
- Zintenzívnili úsilie o diverzifikáciu zdrojov energie, vrátane iniciatív pod záštitou EÚ, ako je „energetická únia“.
- Uvalili na Rusko sériu sankcií, ktorých cieľom je prinútiť Rusko stiahnuť svoje sily z území, ktoré obsadilo z Ukrajiny."
Okrem toho vyzývajú aj severoatlantickú organizáciu NATO aby:
- "Spolupracovalo s EÚ pri navrhovaní a implementácii komplexnej stratégie na posilnenie odolnosti strednej a východnej Európy voči ruskej agresii, a to vojensky aj ekonomicky.
- Ďalej posilňilo východné hranice NATO od Baltského po Čierne more."
Autor: © Nový Čas